„Az EU-ból származó érintett importált párlatok esetében dömping van, és az érintett hazai szeszipart jelentős kár fenyegeti” – állapította meg a minisztérium sajtóközleményében. Ugyanakkor egyelőre semmilyen ideiglenes dömpingellenes intézkedést nem hoznak ebben az ügyben.

A kínai hatóságok a 30,6 és 39 százalék közötti dömpingkülönbözetre hivatkozva tartózkodtak a vámok emelésétől, amit Peking az EU és Kína közötti kereskedelmi feszültségek enyhítésére tett kísérletének tekintettek – írja a Politico

Peking döntése azt követően született meg, hogy az EU úgy döntött, hogy saját vizsgálata során nem vet ki ideiglenes és visszamenőleges hatályú vámokat a Kínában gyártott elektromos járművekre.

Hszi Csin-ping kínai elnök májusi párizsi látogatása során szintén vállalta, hogy a vizsgálat 2025 januárjában esedékes lezárásáig nem vet ki vámokat. A lépés egyértelműen a francia luxus konyakmárkákat vette célba: a szeszes italaik importjának Kína 99 százalékát teszi ki.

Erre reagálva Olof Gill, az Európai Bizottság szóvivője elmondta: „Továbbra is teljes mértékben biztosak vagyunk abban, hogy a Kínába irányuló brandy- és konyak kivitelünk teljes mértékben összhangban van az összes alkalmazandó szabállyal”. 

A Bizottság részletes értékelése szerint a vizsgálat megalapozottsága megkérdőjelezhető

– tette hozzá. 

Az ágazat már többször figyelmeztetett arra, hogy nem szabad a Peking és Brüsszel közötti geopolitikai feszültségek túsza lenni. A kínai bejelentés miatti piaci megkönnyebbülés jeleként a Rémy Cointreau francia italcsoport részvényei csütörtökön 8 százalékkal emelkedtek. A francia konyakágazat számára Kína a második legnagyobb exportpiac az Egyesült Államok után.