A koronavírus elleni oltási programok során beadott vakcinák jelentős mennyiségben előztek meg haláleseteket az idősek és a súlyos egészségügyi problémákkal élő emberek, például a cukorbetegséggel küzdő, vagy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében – derült ki a Nivel nevű holland egészségügyi kutatóintézet hétfőn közzétett jelentéséből.

A jelentés, amelyet a Dutch News című, angol nyelvű holland hírportál szemlézett, megjegyezte: a koronavírus elleni védőoltással rendelkezők között a vártnál kevesebb haláleset történt már az első beoltást követő első három és első tizenkét hónapban.
A 2015 és 2018 közötti időszak halálozási adatai alapján a vártnál akár 45 százalékkal történt kevesebb haláleset, ami összefügg azokkal az intézkedésekkel, amelyeket a holland kormány a világjárvány idején vezetett be a vírus terjedésének megakadályozására. Noha az olyan intézkedések, mint a lezárások, a másfél méteres távolságtartási szabály, vagy az arcot és a szájat eltakaró maszkok viselése hatással voltak mind az oltottakra, mind az oltatlanokra,

a felmérés eredményei azt mutatják, hogy a be nem oltott emberek majdnem kétszer akkora valószínűséggel haltak meg koronavírus-fertőzésben, mint az oltást választók.

A koronavírus európai megjelenését követő három évben, 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben a halálozási arány a várakozásokhoz képest csaknem háromszor volt magasabb Hollandiában az oltatlanok körében, a beoltottak körében ugyanakkor alacsonyabb.
Ez arra utal, hogy az alkalmazott koronavírus elleni vakcinák működtek és haláleseteket akadályoztak meg
– fogalmaztak a kutatók, majd hozzátették: a 80 év felettiek és a rossz egészségi állapotú, oltatlan emberek halálozási aránya ötször volt magasabb, mint a rossz egészségi állapotú, de beoltottak körében.

Újra beindult az oltási kampány

A holland kormány augusztus végén indított koronavírus elleni oltási kampányt a 60 év felettiek, valamint a rossz egészségi állapotú fiatalabbak számára azt követően, hogy nyáron a koronavírus FLiRT néven ismert új változatának megjelenését jelentették az országban.
A 18 millió lakosú Hollandiában több mint hétmillióan jogosultak a koronavírus elleni újabb oltásra. Tavaly mintegy 2,7 millió ember kapta meg a kiegészítő oltást, köztük a 60 év felettiek 50 százaléka. A kampány során alkalmazott vakcinát a Pfizer amerikai gyógyszeripari cég gyártotta. Az idei koronavírus-ellenes oltókampány december 6-ig tart Hollandiában.

Újra támadhat a Covid

Az előző héthez képest változatlan a koronavírus örökítőanyagának országos átlagkoncentrációja a szennyvízben - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ. A közzétett tájékoztatás szerint a mintavételi helyek többségét (15 települést) stagnálás jellemzi.
Emelkedés figyelhető meg Egerben, Győrben, Pécsett, Szekszárdon és Zalaegerszegen, míg csökkenés tapasztalható Székesfehérváron és Budapest agglomerációs településein – írták. A közeljövőben a covid-19 esetszámok enyhe emelkedése várható.

Egy új módszer bevezetésével aktuálisan lehetőség nyílt az alacsony koncentrációjú mintákból történő variáns-elemzésre, ezáltal sikerült kimutatni szennyvízmintából az újonnan terjedő KP.2 (FLiRT) koronavírus alvariánst a 20. naptári hét mintáiból – mutat rá a közlemény.