Eszkalálódik a közel-keleti konfliktus, beindult az adok-kapok a hétvégén: miután az egy hónappal ezelőtti rakétatámadásokra válaszul Izrael légicsapásokat mért Iránra szombaton, az Irán-barát Hezbollah Libanonban hatalmas rakétákat, katonai források szerint több mint kétszáz lövedéket lőtt ki Izraelre.
Sérülésekről szombat estig nem érkezett sajtójelentés, az észak-izraeli Nahariya városában viszont több épületet és autót is megrongáltak a válaszrakéták, míg hét további területen jelenleg a támadások okozta tüzeket oltják.
Iránban viszont a nap elején kezdetben kettő, majd négy katona haláláról adtak hírt.
A Hezbollah szerint Izraelben öt lakónegyedet lőttek ki és először támadták meg drónokkal a Tel-Avivtól délre fekvő Tel Nof légitámaszpontot – közölte a milícia.
Puskaporos a hangulat: válaszolnak az agresszióra
Az izraeli hadseregnek se kellett több, szombaton ismét megtámadta a Hezbollah libanoni állásait.
Az ANI libanoni hírügynökség szerint házakat robbantottak fel a dél-libanoni határ menti faluban, Adaissehben, amelyet a Hezbollah fellegvárának tartanak.
Irán eközben elítélte az országban lévő katonai bázisok elleni támadásokat és válaszlépést jelentett be Izrael felé.
Az iráni külügyminisztérium szerint ugyanis az attak egyértelműen megsértette a nemzetközi jogot és az ENSZ Alapokmányát, ezért joguk van az önvédelemhez és válaszolnak a külföldről jövő agresszióra.
Oroszország is önmérsékletre szólított fel
Szaúd-Arábia, Katar és már Oroszország is bírálta az izraeli támadást.
Rijád a konfliktus tartós eszkalálódására és kiterjedésére figyelmeztetett, amely „fenyegeti az országok és népek biztonságát és stabilitását” a térségben – közölte a szaúd-arábiai külügyminisztérium az X-en.
Katar párbeszédre szólított fel a térség stabilitásának megőrzése érdekében, míg
Oroszország a két ország közötti ellenségeskedés további „robbanásszerű eszkalációjára” figyelmeztetett.
Valós veszély fenyegeti a térség stabilitását és biztonságát – fogalmazott az orosz külügyminisztérium, és minden érintettet önmérsékletre szólított fel.
Izrael is reagált: Dzsair Lapid ellenzéki vezető méltatta a támadásokat és a hadsereg erejét, egyúttal kifogásolta, hogy nem nagyobb léptékűek.
Az a döntés, hogy nem támadnak meg stratégiai és gazdasági célpontokat Iránban, helytelen volt, jelentősen magasabb árat követelhettünk volna – közölte, utalva rá, hogy Irán mintegy kétszáz rakétát lőtt ki Izraelre október 1-jén, amelyek többségét elfogták.
Scholz szerint ennek most kell véget vetni
A német szövetségi kormány válságstábja is összeült Berlinben, amelynek kapcsán a külügyi tárca közölte, hogy nagy figyelemmel kísérik a helyzet további alakulását – idézi a Welt.
Olaf Scholz kancellár ugyancsak az X platformon kiállt Izrael mellett.
Üzenetem Iránnak egyértelmű: a masszív eszkaláló reakciók nem folytatódhatnak örökké. Ennek most véget kell érnie
– közölte, hozzátéve, hogy csak így lesz lehetőség a békés fejlődésre a Közel-Keleten.
Ehhez pedig a gázai övezetben a tűzszünet és az izraeli túszok szabadon bocsátása is fontos.
Izrael és Szaúd-Arábia évtizedek óta ellenségesek egymással. Az iszlamista Hamász október 7-i, Izrael elleni támadása után kirobbant közel-keleti háború előtt ugyanakkor még jelentős előrelépés volt a két ország közötti normalizálódás felé.