Finoman, de egyértelműen bírálta a magyar kormányt Ruben Brekelmans, Hollandia védelmi minisztere, amikor a 444 a Párizsi Védelmi és Stratégiai Fórumon tartott sajtótájékoztatóján kérdezte a politikust arról, mennyire látja egységesnek az EU-t. 

A holland miniszternek annak apropóján tettek fel kérdéseket, hogy a múlt héten Orbán Viktor vétózott Ukrajna sorsáról az Európai Tanács ülésén. Ekkor 26 tagállam került szembe az egyedüli Magyarországgal.

„Magyarország elszigetelődött” – megint odaszúrt Costa Orbánnak, miután vétózott

Orbán Viktor blokkolta az Ukrajnáról szóló közös uniós szöveget, az EU-tanács elnöke azonban ezt sem hagyta szó nélkül. Részletek.

Ruben Brekelmans kifejtette, hogy ez nem jelenti azt, hogy nem tudunk előrelépni, Ukrajnának sok támogatást nyújtottunk már úgy is, hogy Magyarországnak más volt az álláspontja.

A miniszter meglátása szerint tudott így is haladni az unió, de a jelen helyzetben más megoldásokat is kell keresni, nem feltétlenül 27 ország együttműködésével, hanem más keretek között, 

például Nagy-Britanniával és Norvégiával közösen, adott esetben Magyarország nélkül.

„A biztonsági garanciák esetében a hasonló országokkal közösen tesszük ezt, a tettrekészek koalíciójával, ez hatékonyabb, mintha uniós keretek között csinálnánk, mert nem kell konszenzust teremteni, amikor már eleve a hasonlóan gondolkodó országok működnek együtt” – fogalmazta meg a holland védelmi miniszter.

Azt firtató kérdésükre, hogyan is látja Magyarországot, Brekelmans azt felelte: „Magyarország szövetséges, mert a NATO tagja, és gyakran partner is, de előfordul, hogy más nézőpontjuk van.”

Néha meg kell kerülnünk Magyarországot 

– húzta alá Ruben Brekelmans, aki úgy látja, országa Franciaországgal együtt a béke és a háború közötti szürkezónában van, Oroszország hibrid háborújában.

Sürgős a védelem: ez még visszaüthet, ha von der Leyen megkerüli a parlamentet

A bizottság azon törekvése, hogy megkerülje a parlamentet a védelmi kiadást övező terv meggyorsítása terén, könnyedén visszaüthet még. A bizottsági elnök szerint nincs idő hónapokat, sőt éveket várni. Bővebben.

Hollandia mindeközben megosztott az uniós védelempolitika mezején, a közös fegyverkezést megalapozni szándékozó, Ursula von der Leyen által javasolt 800 milliárd eurós programban való részvétel ellen szavazott a parlamentjük. Az Európai Bizottság elnöke szerint viszont sürgető lenne a védelmi terv felpörgetése.