Egy ember meghalt, többen pedig megbetegedtek szerdán egy McDonald's szendvicstől, amely E. coli baktériummal fertőződött.
A nagy amerikai gyorséttermi láncok azóta arra törekszenek, hogy ideiglenesen levegyék az étlapjukról a friss hagymát, amely a fertőzés legvalószínűbb forrása.
A McDonald's 14 ezer amerikai éttermének egyötödében kivette a kínálatból a hagymát tartalmazó Quarter Poundert.
Legalább 75 embert betegedett meg a fertőzéstől, a 61 emberből, akikről információ áll rendelkezésre, 22-t kórházba szállítottak, kettőnél pedig hemolitikus urémiás szindróma alakult ki, amelynek következtében veseelégtelenség alakulhat ki az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának (FDA) tájékoztatása szerint.
A Reuters szerint a történtek feltárták az éttermek visszatérő rémálmát: a zöldségeket nagyobb probléma a szennyeződésektől távol tartani, mint a marhahúst.
Az elmúlt években a marhahúspogácsák uralták az élelmiszer-eredetű betegségekkel foglalkozó híreket, mielőtt a szövetségi egészségügyi hatóságok felléptek a marhahús-szennyezés ellen, amelynek következtében az ezzel kapcsolatos járványok sokkal ritkábbak lettek.
A szakértők szerint a legnagyobb különbség az, hogy míg a marhahúst megfőzik, addig a friss termékekkel értelemszerűen ezt nem teszik meg.
A növényeket gyakran a szabadban termesztik, ahol a vadon élő állatok vagy a közeli mezőgazdasági állatok ürüléke beszivároghat az öntözővízbe.
Az E. coli normális kórokozó az állatok beleiben. A szarvasmarháknál gyakrabban fordul elő, de libákban, vaddisznókban, szarvasokban és másokban is kimutatták már Mansour Samadpour élelmiszer-biztonsági szakértő szerint.
Donald Schaffner, a Rutgers Egyetem élelmiszer-tudományi és -biztonsági szakértője szerint a szennyeződés származhat kezeletlen trágya vagy szennyezett öntözővíz használatából, vagy abból, hogy a hagymát olyan módon tartották vagy szeletelték, ahol szennyeződhetett.