Az Eurostat legfrissebb adatai szerint Svédországban a legmagasabb a megújuló energiaforrások aránya a közlekedésben: 2023-ban ez az arány 33,7 százalék volt, ami az egész blokkban is fokozatos javulást mutat – írja a Euronews.
Ezzel Svédország az egyetlen olyan ország, amely már most elérte a 2030-ra kitűzött uniós célt, mely a közlekedés esetében 29 százalékos arányt ír elő a megújuló energiaforrások felhasználásában.
Az északi ország élen jár az elektromos járművek gyors elterjedésében. A megújulókért korteskedők szerint azonban van egy bökkenő, mivel a legnagyobb részt a bioüzemanyagok – vagyis egy ellentmondásos energiaforrás – teszik ki.
Az Eurostat múlt heti közlése szerint 2023-ban a megújuló energiaforrások aránya az európai közlekedésben 10,8 százalékot ért el, amely 1,2 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Így a 2030-as cél elérése még jelentős gyorsulást igényel, számszerűsítve 2,6 százalékos növekedést 2024 és 2030 között.
Az Eurostat friss adataiban szereplő „megújuló energiaforrások” többségét azonban a bioüzemanyagok – a biomasszából előállított folyadékok vagy gázok, például biodízel és bioetanol – teszik ki.
Bár a növényalapú bioüzemanyagok 2023-ban szinten maradtak, a különböző hulladék bioüzemanyagok új fajtái egyre inkább terjednek.
Az olyan – főként Ázsiából importált – hulladékolajok, mint a használt étolaj, az állati zsírok és a pálmamaradékok például ebbe a kategóriába tartoznak.
Mindenesetre az Eurostat nyilvántartásában a második helyen Finnország áll, ahol a megújuló energiaforrások aránya 20,7 százalék a közlekedésben, majd Hollandia (13,4 százalék) és Ausztria (13,2 százalék) következik.