A WC-használati szokások a párok 39 százalékának okoztak már konfliktust, a kellemetlen szagokat viszont az emberek kicsit több mint a fele találja zavarónak – ez is kiderül az Opinio által a Zewa megbízásából készült reprezentatív felmérésből.
A kutatásból kiolvasható, hogy vannak különbségek a nők és a férfiak WC-használati szokásai között mind az eltöltött idő, mind a közben végzett tevékenységek tekintetében. A férfiak átlagosan közel kétszer annyi ideig tartózkodnak a mellékhelyiségben: a nők esetében 4 perc körül alakul az átlag, míg a férfiaknál ez az érték 7 perc. A nők 26 százaléka a lehető leghamarabb elhagyja a WC-t (férfiak 14 százaléka), 5-10 percet a nők 21 százaléka, a férfiak 30 százaléka tölt ott, míg 10 percnél is többet a nők 9 százaléka, a férfiak 16 százaléka.
A férfiak gyakrabban és többféle tevékenységet végeznek a mellékhelységben:
- az okostelefon használata vezet mindkét nem esetében (férfiak: 48 százalék, nők: 36 százalék),
- ezen kívül az olvasás, a telefonálás és a zenehallgatás is szerepel a listán.
- Az ajtón keresztüli beszélgetéssel és a rejtvényfejtéssel azonban a nők töltenek el több időt, előbbit 8 (férfiak 4 százalék), míg utóbbit 3 (férfiak 2 százalék) százalékuk végzi rendszeresen.
Bár a közhiedelemben él a vélekedés, hogy a WC-ülőke fel/lehajtása a leggyakoribb problémaforrás, a kutatás cáfolja ezt. A párkapcsolatban élők többségének soha (nők 55 százaléka, férfiak 66 százaléka) vagy mindössze alkalomszerűen volt párkapcsolati konfliktusa a mellékhelység használatával kapcsolatban, a gyakori problémáról beszámolók aránya mindössze 4 százalék.
A legfőbb konfliktusforrás az idő
A konfliktusok fő forrása ugyanis a WC-n töltött idő (43 százalék), a sürgetés (41 százalék), és a tisztaság (27 százalék) a WC-ülőke le/felhajtása csak a párok 22 százalékának okoz problémát, amelyet a WC papír helyesnek vélt használatával kapcsolatos nézeteltérés (21 százalék) követ.
Fontos eredménye a kutatásnak, hogy a párok többsége megvitatja a WC-használat kérdéseit a partnerével, de a válaszadók 18 százalékának még mindig többnyire, vagy kifejezetten tabutémának számítanak ezek a kérdéskörök, a nemek közül pedig a férfiaknál magasabb valamelyest a tabusítást érzékelők aránya.
A párok nagy részének nincs semmilyen szabálya a WC-használatra, vagy az összeszokás során kialakított közös rendszert használják sikeresen. További érdekesség, hogy 10 százalék körüli azok aránya, akik úgy nyilatkoztak, hogy nincsenek szabályaik, de segítene nekik, ha lennének.
Kellemetlen szagok
A kellemetlen szagok megosztják a válaszadókat, kicsit több mint a felüket inkább zavarja (nagyon zavarja: 17 százalék, inkább zavarja: 38 százalék), míg másik részük elfogadja a létezésüket.
A párkapcsolatban lévőknek 45 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a kellemetlen szagok miatt kényelmetlen számukra, ha párjukkal közvetlenül egymás után használják a mellékhelyiséget
(11-11 százalék számára zavaró, ha közvetlenül a párja után kell használnia a mellékhelyiséget vagy ha a párja közvetlenül utána használja azt, 23 százalék számára pedig mindkét eset kényelmetlen). A tisztítószerek szaga kevésbé bántó, de így is az emberek 28 százalékát nagyon vagy inkább zavarják ezek az illatok.