Hollandia megalakította új kormányát és ezzel együtt megszületnek az új elképzelések is. A 67 éves, független Dick Schoof lett a miniszterelnököt négy párt koalíciója támogatja: a szélsőjobboldali, nacionalista PVV, a konzervatív-liberális VVD, a populista, gazdapárti BBB és a feltörekvő, jobbközép NSC – írja a Euronews.

A Geert Wilders-féle PVV a szövetségben betöltött meghatározó súlya miatt a közös programban nagy hangsúlyt fektet a migráció kérdésére, amely az előző kormány összeomlását okozta, és a tavalyi választási ciklusban is meghatározó téma volt.

A kormánykoalíciós megállapodás javaslatok hosszú sorát tartalmazza a migrációs hullámok csökkentésére irányulóan, amelyek a pártok szerint nyomást gyakorolnak a lakhatásra, az egészségügyre, az oktatásra, a pénzügyi forrásokra és a társadalmi kohézióra.

A kezdeményezések között szerepelnek olyan új változtatások is, mint a befogadási eljárások szigorítása, az érvényes tartózkodási engedéllyel nem rendelkezdő emberek kitoloncolása az országból (akár erőszakos módszerekkel is), valamint a belga és német határokon már feltartóztatott illegális  migránsok azonnali visszatoloncolása. 

A program egyik pontja már így szól: Az európai menekültügyi és migrációs politikából való kilépési záradék mielőbbi benyújtása az Európai Bizottságnál.

Az ambiciózus felvetés, amelyet hivatalosan még nem terjesztett elő a holland-kormány, gyorsan felkeltette  Brüsszel figyelmét, mivel még ugyanazon a héten jelent a tagállamok végső jóváhagyásával az Új migrációs és menekültügyi paktum. Ez egy átfogó reform, amely kollektív, kiszámítható szabályokat terjeszt ki a menedékkérők érkezésének kezelésére. 

A reform tárgyalása egyébként csaknem négy évig tartott, és egy olyan, sok energiát felemésztő politikai vállalkozás lezárását jelentette, amely a 2015-2016-os migrációs válságig nyúlik vissza. 

Az Európai Bizottság eddig nem volt hajlandó kommentálni a politikai programokat. Kiemelték, Hollandia a május 14-i zárószavazáson az összes előterjesztett jogszabály mellett szavazott.

Az elfogadott uniós jog minden érintett  tagállamra nézve kötelező, és hatálybalépését követően az egyes jogi aktusokban foglalt konkrét rendelkezéseknek megfelelően alkalmazandó. A paktum jogi aktusai kötelezőek lesznek Hollandiára nézve – tette hozzá a Bizottság szóvivője.

Migráció: csak jönnek, és jönnek

Bár mérséklődnek a globális különbségek, és Európa folyamatosan veszít világgazdasági pozícióiból, ennek ellenére továbbra is nagy migrációs nyomás alatt áll – állapították meg kutatók a pécsi egyetem hétvégi konferenciáján.
Bővebben--->