A gazdaságpolitikai irányvonalról hónapokig folytatott vita után a német kancellár, Olaf Scholz szerda este jelentette be, hogy meneszti Christian Lindner pénzügyminisztert (FDP) a kormányból.
Cristian Lindner menesztését a kancellár azzal indokolta, hogy biztosítani kell az ország stabilitását és a kormány számára a megfelelő cselekvési szabadságot ahhoz, hogy továbbra is meg tudja hozni az ország számára szükséges döntéseket.
Kapcsolódó
A piacpárti liberális párt válaszul visszahívta minden miniszterét a hárompárti kormányból, amivel lényegében felbontotta a koalíciót.
A szociáldemokrata párti (SPD) kancellár szerda esti rendkívüli sajtónyilatkozatában ismertette a várható forgatókönyvet is, e szerint
- az SPD a Zöldekkel egyelőre kisebbségben folytatja a kormányzást;
- január 15-re bizalmi szavazást kér maga ellen a szövetségi parlamentben (Bundestag),
- amelyet ha a elveszít, feloszlik a parlament,
- és előrehozott választásokat tartanak márciusban.
Ha a kancellárnak januárban nem sikerült megszerezni a parlamenti többséget, a köztársasági elnök előrehozott választásokat írhat ki. A SPD és a harmadik partner, a Zöldek a választásokig még próbálnak kormányozni, az FDP pedig ígéri, hogy a választásokig hátralévő időben konstruktívan dolgozik tovább a Bundestagban.
A menesztett pénzügyminiszter, Christian Lindner szerint Olaf Scholz szándékosan idézte elő a koalíció felbomlását, mert ellenezte gazdaságpolitikai javaslatait, amelyek a növekedés beindítását és a versenyképesség javítását szolgálják.
Úgy vélekedett: Olaf Scholz nem ismerte el, hogy az országnak új gazdasági modellre van szüksége; a kancellár egyebek között arra akarta rákényszeríteni, hogy pénzügyminiszterként helyezze ideiglenesen hatályon kívül az ország gazdasági stabilitását biztosító adósságféket, amelyet Németországban az alkotmány is magában foglal - írta az MTI.
A Zöldek részéről Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter kijelentette, hogy a helyzet tragikus, mivel Németországnak egységesnek kellene mutatkoznia a nemzetközi kihívásokkal szemben, különösen a közel-keleti és ukrajnai háborúk fényében.
A Bundestag-választást az eredeti menetrend szerint 2025 őszén kellene tartani. A koalíció felbomlása miatt nagyjából fél évvel korábban kerül sor a voksolásra, ami egyik eddigi kormánypártnak sem ideális.
- Az FDP választói támogatottsága az 5 százalékos parlamenti bejutási küszöb körül mozog, számos elemző szerint Christian Lindner éppen azért robbantotta fel a koalíciót, mert azt reméli, hogy a piacpárti szavazók honorálják kiállását az alacsony adók és a kis állam mellett, és a népszerűségi mutatói így kimozdulnak a holtpontról.
- Az SPD támogatottsága a 2021 őszén tartott előző Bundestag-választás óta szinte folyamatosan csökken, a legutóbbi mérések szerint alig 15 százalékos,
- a Zöldek pedig csupán 10 százalékon állnak,
- miközben a legnagyobb ellenzéki erő, a CDU/CSU jobbközép pártszövetség a választók 33 százalékát tudhatja maga mögött
– írja az n-tv.de német hírportál.
Olaf Scholz közölte azt is, hogy kérni fogja a kereszténydemokrata ellenzéktől a költségvetési tervek támogatását, beleértve a katonai kiadások növelését is.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!