Az aktuális helyzet romló megítélése miatt lényegesen alatta maradt a várakozásoknak az ifo gazdaságkutató intézet szeptemberi német üzleti hangulatindexe. A müncheni egyetem intézetének (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) keddi közleménye szerint 

szeptemberben 85,4 pontra, nyolc havi mélypontra romlott a német üzleti hangulatindex az augusztusi 86,6 pontról, a várt 86,1 pont helyett.

A hangulatromlás elsősorban az aktuális helyzet gyengébb megítélésére vezethető vissza, mivel

  • egyrészt az augusztusi értéket 86,5 pontról lejjebb, 86,4 pontra korrigálta az ifo,
  • másrészt a szeptemberi érték lényegesen alacsonyabb lett a várt 86,1 pontnál, 84,4 pont. 

A kilátások megítélése ezzel szemben a vártnak megfelelően alakult, 86,3 pont lett 86,8 pont után.

Mélyponton a feldolgozóipar

A feldolgozóiparban az index 2020 júniusa óta a legalacsonyabb szintre esett.

A vállalatok érezhetően rosszabbnak értékelték jelenlegi helyzetüket az előző havinál és a várakozásaik is sokkal pesszimistábbnak bizonyultak. A megrendelések hiánya egyre nagyobb gondot okoz a német feldolgozóipar alapágazataiban.

 Az üzleti klíma a szolgáltatási szektorban is romlott, az aktuális helyzetüket is érezhetően rosszabbnak ítélték meg a vállalatok. Várakozásaik viszont valamivel kevésbé voltak pesszimisták mint az előző hónapban. Az idegenforgalom és a vendéglátás területén azonban javult az üzleti hangulat.

A legfontosabb szektorok közül 

  • a kiskereskedelmben szintén csökkent az index – elsősorban hónapokra vonatkozó kilátásokat ítélték meg az előző havinál gyengébbnek, de az aktuális helyzetükkel is elégedetlenebbnek bizonyultak, mint az előző hónapban.
  • Az építőiparban viszont javulást regisztráltak – ez főleg a kilátások kevésbé pesszimista megítélésének volt köszönhető, az aktuális helyzetet azonban kissé kedvezőtlenebbnek ítélték meg az előző havinál.

Az ifo mintegy 9 ezer, a gazdaság minden szektorát lefedő vállalkozást kér fel havi rendszerességgel helyzetének és kilátásainak szubjektív értékelésére. A hangulatindexet az ifo a kapott számszerűsített értékek súlyozott átlagolásával kalkulálja a 2015-ös bázisértékhez képest.

(via MTI)