Ünnepli magát a szövetségi kormány Németországban, mert úgy vélik, sikeres a szakmunkások bevándorlásáról szóló törvény tavalyi módosítása, megindultak a képzett külföldi munkavállalók legnagyobb nyugati partnerünkhöz.
A külügy-, munkaügyi és belügyminisztérium Berlinben közölte: idén várhatóan mintegy 200 ezer munkavállalási célú vízumot adnak ki, ami több mint tíz százalékkal több, mint 2023-ban.
Ezzel lényegesen nagyobb támogatáshoz juthat a válságban lévő gazdaság, ahol a munkaerőhiány is jelentős hátráltató tényező.
Rekordszinten a vízumkiadás
A szakképzettekre vonatkozó, 2020-as bevándorlási törvény reformjának első szakasza egy éve van érvényben, és elsősorban az „EU kék kártya” megszerzését és a szakképzettség elismerését könnyítő intézkedésekről szól.
Az új szabályokkal gyorsabban láthatnak munkához az EU-n kívülről érkezett dolgozók is, ami azért fontos, mert a német gazdaságnak szüksége van a szakemberekre – mondta Hubertus Heil (SPD) munkaügyi miniszter a Weltnek, hozzátéve, hogy az új törvény működik, a vízumok kiadása, a külföldi konzultációk rekordszinten vannak.
Idén különösen nagyot nőtt a tanuláshoz, a szakképzés befejezéséhez vagy a külföldi képesítések elismeréséhez szükséges vízumok száma.
Elég a milliós állásajánlat
Március óta a diplomával és szakmai gyakorlattal rendelkező szakmunkások előzetes eljárás nélkül léphetnek be és vállalhatnak munkát Németországban.
Ez azt jelenti, hogy az oda vágyó munkavállalóknak nem kell semmilyen elismert képzéssel rendelkezniük ahhoz, hogy dolgozhassanak az EU legnagyobb gazdaságában, viszont igazolniuk kell, hogy kaptak egy legalább 40 770 eurós (~ több, mint 16,5 millió forintos) éves bruttó fizetéssel járó állásajánlatot.
A jogalkotók további könnyítéseket is terveznek, például a bürokratikus eljárás digitalizálásával és a munkavállalást terhelő adók csökkentésével turbóznák fel a foglalkoztatást – írja a Német Sajtóügynökség.