A hozzávetőleg 8 millió lakost számláló amerikai nagyvárosban hatályba lépett a város vezetése által elfogadott jogszabály, amely szerint
a gyalogosak legálisan mehetnek át az úttesten bárhol, és nem sértenek szabályt, ha ezt piros jelzés ellenére teszik.
Az új rendszerben
- a gyalogosok az úttest bármely pontján átkelhetnek, akár zebra nélkül is;
- büntetlenül átkelhetnek ott is, ahol ezt közlekedési táblák tiltják;
- a tilosban átkelők azonban nem élveznek elsőbbséget, ezt kötelesek megadni a többi közlekedőnek.
Az n-tv.de német hírportál összefoglalójából az derül ki, hogy
a törvény megszületése mögött a vélt vagy valós etnikai diszkrimináció állhat, hiszen eddig is szinte mindenki átkelt a tilosban, Mercedes Narcisse, a törvényt kezdeményező demokrata városvezető szerint azonban tavaly a rendőrök 90 százalékban a színes bőrű lakosokra csaptak le.
A politikus úgy véli: nem lenne szabad léteznie olyan törvényeknek, amelyek a mindennapi viselkedést büntetik, főleg, ha azok igazságtalanul érintik a feketéket és a latinókat. Szerinte a törvénnyel a rendőrség kapacitásai is felszabadulnak, jut idő másra koncentrálni.
A Legal Aid Society - amely ingyenes jogi képviseletet biztosít New York-iaknak, akik nem engedhetik meg maguknak az ügyvédet - régóta esedékesnek tartja a törvényt. A civil szervezet szerint a rendőrség évtizedek óta indokolatlanul állítja meg a lakosokat, különösen a feketéket a szabálysértések ürügyén.
Eric Adams, a New Yorki- polgármester szóvivője a döntés nyomán azt hangsúlyozta: az emberek továbbra is felelősek lesznek az általuk okozott balesetekért.
Más amerikai városok és államok, például Denver, Kansas City, Kalifornia, Nevada vagy Virginia már korábban dekriminalizálták a szabálytalan átkelést.