A Hirosima és Nagaszaki elleni atomtámadás túlélőinek szervezete, a Nihon Hidankjo kapta idén a Nobel-békedíjat. Az atomfegyvermentes világért folytatott erőfeszítéseiért ítélték oda a kitüntetést a két nukleáris csapás túlélőit képviselő szervezetnek – jelentette be pénteken Oslóban Jorgen Watne Frydnes, a norvég Nobel-bizottság elnöke.
A túlélők – japánul hibakusák – évtizedek óta követelik a nukleáris fegyverek betiltását, négy éve még a számuk mintegy 136 700 volt.
Macui Kazumi, Hirosima polgármestere is aláhúzta: a hibakusák rohamosan öregszenek, és egyre kevesebben vannak, azok, akik képesek tanúságot tenni az atombombák birtoklásának haszontalanságáról, abszolút gonoszságáról.
„Tagjaink átlagéletkora 85 év körül van. Remélem, hogy a következő nemzedék és általában a lakosság továbbra is részt vesz a békeaktivizmusban, az atomfegyverek nélküli békéért" – hangoztatta Mimaki Tosijuki, a túlélők egyike.
Isiba Sigeru japán kormányfő rendkívüli jelentőségűnek minősítette, hogy a Nobel-békedíjat annak a szervezetnek ítélték oda, amely hosszú évek óta dolgozik az atomfegyverek felszámolásáért.
„Nukleáris háborút soha nem lehet megnyerni”
Dan Smith, a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) igazgatója a CNN-nek elmondta, „nagyon örül” annak, hogy a hibakusák kapta az idei díjat. A szakértő emlékeztetett rá, hogy
Gorbacsov és Reagan szovjet és amerikai vezetők 1985-ben mondták, a nukleáris háborút soha nem lehet megnyerni, és soha nem is szabad megvívni.
Az 1945. augusztus 6-án 80 ezer ember halálát okozta az észak-amerikai sereg Hirosimára ledobott atombombája, majd további 70 ezer áldozatot szedett a három nappal később Nagaszakinál is bevetett nukleáris fegyver. Az ezt követő években mindkét városban tízezrek haltak meg a robbanásból származó sugárzás folytán.
A több ezer túlélő közül közül sokan súlyos sérüléseket és sugárbetegséget szenvedtek, ők váltak – a bomba támadás áldozatait jelentő – hibakusha néven ismertté.
1956-ban a helyi hibakusha csoportok elkezdtek összefogni, és megalakították a ma Nihon Hidankyo néven ismert szervezetet. Az évtizedek során több ezer tanúvallomást gyűjtött össze, és évente küldöttségeket szerveztek az ENSZ-be és a békekonferenciákra, ahol sürgetik a nukleáris leszerelést.