Felfüggesztették a norvég kormány azon projektjét, mely a tengerfenéki bányászat engedélyezéséről szól – írja a Bloomberg.
Egy kis parlamenti szereplő, a környezetvédő Szocialista Balpárt (SV) blokkolta a sarkvidéki tengerfenék bányászatának terveit azzal, hogy követelte a kormányzattól az első engedélyezési kör visszavonását a költségvetés támogatásáért cserébe.
Tárgyalási pozíciónkat arra használtuk, hogy leállítsuk a mélytengeri ásványkincsbányászat engedélyeztetését
– fogalmazott Kirsti Bergsto, a baloldali párt vezetője.
Norvégiát a szénhidrogén-készletei a világ egyik leggazdagabb országává tették. Emellett vezető szerepet tölt be az óceánfenékből származó fémek kitermelésében is, amelyekre nagy a kereslet, miután Európa felhagyott a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásával. Ők maguk érték el, hogy az elektromos autók száma meghaladja idén a benzinesekét, noha nemrég az akkumulátorgyártás terén akadtak nehézségek.
A skandináv ország azt tervezte, hogy jövőre megnyitja sarkvidékének hatalmas területeit az első tengerfenéki engedélyezési kör számára, mivel a parlament januárban jóváhagyta a mélytengeri bányászatot.
Az SV és a kormány között vasárnap létrejött megállapodás értelmében a tervezett engedélyezési kör elmarad, 2026-ig érvényes a döntés. A hatóságok ugyanakkor emlékeztettek,
bár a tervet felfüggesztették, az előkészítő munkálatok folytatódnak, a szabályozás megalkotását és a környezeti hatások feltérképezését is beleértve.