A mesterséges intelligencia (AI) chipek piacát uraló Nvidia szerdai gyorsjelentése után tovább nőtt a vállalat részvényei utáni érdeklődés.
A cég első negyedéves eredményhirdetése során arra figyelmeztettek a vállalat felsővezetői, hogy a szankciók miatt a korábbiaktól „jelentősen” elmaradnak a Nvidia kínai üzletágának az eredményei.
A kínai piac a 2024-es pénzügyi évben 17 százalékkal járult hozzá a cég bevételeihez. Colette Kress, pénzügyi igazgató elmondta: arra számítanak, hogy az ázsiai ország piaca a jövőben is versenyképes marad.
Az amerikai cég hosszabb távú kilátásai annak a függvénye, hogy mennyire tudja felvenni a versenyt a hazai technológiai óriással, a Huawei-el.
Jelenleg csak áron alul tudja eladni a kínai fogyasztóknak kínált mesterséges intelligencia chipjeit az Nvidia, mivel a bőséges kínálat miatt a kínai Huawei termékei alá kell árazni – árulták el az ügyet ismerő források a Reutersnek.
Vezet a Huawei
Miután a Biden-adminisztráció szankciói megtiltották az Nvidia H800-as és A800-as, a H100-as és a B100-as processzorának kínai forgalmazását, tavaly év végén három: Hszi Csin-ping államára szabott chipet vezetett be az amerikai vállalat. Ezek közül a H20 a legnagyobb teljesítményű Nvidia termék.
Azonban a Huawei Ascend 910B-hez képest (a kínai vállalat legerősebb AI chipje) 10 százalékos kedvezménnyel adják a H20 chipeket
A kínai szerverforgalmazók a H20-at kártyánként 100 000 jüan körül (közel 5 millió forint), a nyolc kártyás szervert pedig szerverenként 1,1 millió és 1,3 millió jüan körüli (53 és 64 millió forint körül) áron adják.
Huawei 910B-t kártyánként 120 000 jüan feletti (több mint 5,8 millió forint) árról, míg a nyolc kártyás szerver megfelelője szerverenként 1,3-1,5 millió jüanról (64-74 millió forintról) indul.
Dylan Patel, a SemiAnalysis kutatócsoport alapítója elmondta:
a H20 előállítása a nagyobb memóriakapacitás drágább H100-nál, mégis az utóbbi árának feléért árulják.
A CCID Consulting kínai piackutató jelentése szerint Kína globális részesedése a mesterséges intelligencia iparban 2035-re meghaladja a 30 százalékot.
A Reutersnek nyilatkozó források szerint a Huawei idén drasztikusan növelni fogja Ascend 910B chipjének szállítását.
Állami hátszéllel szemben
A lap információi alapján az elmúlt hat hónapban – összhangban Peking kínai termékeket kedvezményben részesítő előírásával – mindössze öt állami vagy államhoz kötődő vásárló érdeklődött az amerikai cég H20 chipjei iránt, míg a Huawei 910B esetében egy tucatnyian.
Ennek ellenére a múlt hónapban széles körben elérhetővé vált a kínai piacon a H20, csak az Alibaba (két forrás szerint) több mint 30 000 ilyen chipet rendelt.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!