November 13-án az OMV közölte, hogy Németországban 230 millió euró (közel 94,2 milliárd forint) értékben választottbírósági pert nyert a Gazprommal szemben a szabálytalan szállításaival kapcsolatban, és lépéseket tesz ennek azonnali érvényesítésre – írja a Reuters.
Három nappal a pert követően a Gazprom felfüggesztette az osztrák vállalat gázszállításait, amelyet követően az osztrák cég 230 millió euró értékű gázszállítást foglalt le, még októberre vonatkozóan. Ez volt az első eset, hogy egy európai uniós ügyfél nem fizette ki a Gazpromhoz tartozó gázt.
Kapcsolódó
Bár az OMV 1968 óta vásárolt szovjet és orosz gázt, és az utóbbi időszak eseményei azt jelezték, hogy az osztrák cég keresi a módját annak, hogy teljesen kiszálljon az orosz gázvásárlásból. Mindezt annak ellenére, hogy a Gazprommal kötött szerződései 2040-ig szólnak.
A Gazprom nem kívánt nyilatkozni az OMV-vel való jövőbeli kapcsolatokról. Az osztrák vállalat szóvivője hozzátette, nem számítanak arra, hogy a szállítások a jövőben újra indulnának.
A Gazprom és az OMV kapcsolatának hirtelen megszűnése sok gázpiaci bennfentest meglepett, és a kialakult helyzet komoly csapást jelent a Gazprom régóta fennálló gazdasági és politikai befolyására Közép-Európában.
Ausztria a Gazprom egyik leghűségesebb vásárlója volt, és még akkor is szinte teljes mértékben az orosz gázra támaszkodott, amikor más EU-tagállamok 2022-ben átálltak a Norvégiából, az Egyesült Államokból és Katarból származó importra.
Egy másik, a Gazpromhoz közel álló forrás szerint Ausztria nagy gáztárolói miatt az elmúlt két évtizedben a Gazprom közép-európai fellegvárává vált. A forrás hozzátette, hogy Ausztria az ukrajnai háború kitörése után milliárdokat spórolt az olcsó orosz gázon.
Ausztria 300-400 dollárért kapta az orosz gázt 1000 köbméterenként, amikor az árak 1000 dollár/köbméter felett mozogtak az Európába irányuló orosz szállításcsökkentések csúcspontján, 2022-ben. Az OMV nem kívánt nyilatkozni az árakról, de Alfred Stern, az OMV vezérigazgatója hozzátette, a Gazprom árai a piachoz igazodnak.
A Reuters egy korábbi elemzéséből azonban kiderült, hogy Ausztria továbbra is kap orosz gázt Szlovákián keresztül.
A szabálytalan németországi szállítások miatt, az OMV több más választottbírósági eljárást is indított a Gazprom ellen, miután Moszkva 2,46 milliárd euró értékben leírta orosz befektetéseit.
Ausztria, amelynek kormánya az OMV 31,5 százalékát birtokolja, politikailag semleges, de támogatja az Oroszország elleni szankciókat.
Karl Nehammer kancellár volt az első nyugati vezető, aki az inváziót követően meglátogatta Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Tavaly külügyminisztere, Alexander Schallenberg azt mondta, hogy az Oroszországtól való teljes elszakadás illuzórikus. Azon a napon, amikor a Gazprom leállította az OMV gázszállításait, Nehammer azzal vádolta Moszkvát, hogy fegyverként használja az energiát.
Kész, ennyi volt - elzárják az orosz gázt a szomszédban
„Oroszország ismét fegyverként használja az energiát” - írta az egyik osztrák kormánytag, gázcsap szombati elzárásának hírére. Igaz ez azt is jelenti, hogy Ausztria már nem függ az orosz gáztól. Az osztrák kancellár szerint az ország gáztározói 93 százalékig tele vannak, és Bécs felkészült.Bővebben>>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!