Véget ért a tárgyalás Szaúd-Arábiában, Yuri Ushakov, az orosz elnök egyik tanácsadója pedig elmondta, az USA-val való kapcsolatfelvétel megkezdését Ukrajnával végső soron Vlagyimir Putyinnak kell kimondania, azonban egy esetleges elnöktalálkozó érdekében a két ország küldöttségei szoros együttműködést folytatnak. 

A tárgyalások zárásaként az amerikai és az orosz delegáció megállapodott, hogy „foglalkoznak a kétoldalú kapcsolatok miatt kialakult zavaró tényezőkkel”, illetve megteszik a szükséges lépéseket a diplomáciai képviseletek működéséhez

 – mondta Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője a megbeszéléseket követően.

A két fél abban is megállapodott, hogy magas szintű munkacsoportokat neveznek ki az ukrajnai tárgyalásokhoz, és dolgoznak az úton, amivel az ukrajnai konfliktus mielőbb, tartósan fenntartható és minden fél számára elfogadható befejezéshez vezet.

Michael Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó elmondta, van néhány alapelv, amit követni kell. A gyakorlati realitás miatt, lesz némi vita a területről, illetve a biztonsági garanciákról. Állítása szerint a legfontosabb az, hogy az elnök kinyilvánította vágyát, eltökéltségét a háború és az öldöklés befejezésére.

A rijádi amerikai delegációval folytatott tárgyalások első fordulóját követően az orosz külügyminisztérium kijelentette, hogy látja Washington komoly szándékát a kétoldalú kérdések megoldására.

„Látjuk az ( amerikai ) kormányzat azon szándékát , hogy komolyan megvitassák a kétoldalú kapcsolatokban felgyülemlett és egyébként a nemzetközi napirenden szereplő problémákat, beleértve az ukrajnai helyzetet is” – mondta Maria Zaharova, a Külügyminisztérium szóvivője a RIA Novosztyi tudúsítása szerint.

A megbeszélések célja az Egyesült Államok és Oroszország közötti kapcsolatok újjáélesztése, amelyek az orosz-ukrán háború kezdete óta mélyponton vannak. A többfordulós találkozón vélhetőleg megvitatják Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti esetleges csúcstalálkozó előkészítését is.

Az első ilyen szintű és formátumú megbeszélés az Ukrajna elleni orosz támadás 2022. február 24-i kezdete óta.

Az amerikai küldöttség tagja Marco Rubio külügyminiszter – aki hétfőn érkezett meg Rijádban, hogy előzetes megbeszéléseket folytasson Mohammed bin Szalmán trónörökössel – valamint az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz  és Steve Witkoff közel-keleti különmegbízott.

Oroszországot Szergej Lavrov külügyminiszter és Jurij Usakov, az elnök diplomáciai tanácsadója képviseli. 

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a megbeszélések kezdetekor elmondta, Putyin kész tárgyalni Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, „ha szükséges”, de a legitimitását nem fogadja el – írja a The Guardian. 

Putyin maga mondta, hogy szükség esetén kész tárgyalni Zelenszkijjel, de a megállapodások jogi alapjait meg kell vitatni, figyelembe véve azt a valóságot, hogy az ukrán elnök legitimitása megkérdőjelezhető

 - mondta Peszkov az újságíróknak.

Hozzátette, Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásának kérdése Ukrajna szuverén joga, és Oroszország nem szándékozik diktálni Kijevnek, de meghúzza a határt, ha katonai szövetségről van szó.

A Natoval kapcsolatban elmondta, a biztonsággal kapcsolatos kérdésekben, amelyek a védelemmel vagy a katonai szövetségekkel kapcsolatosak, természetesen teljesen más az álláspontuk. A szóvivő szerint a rijádi megbeszélések által tisztább lehet a kép Vlagyimir Putyin és Donald Trump esetleges találkozójáról, de jelenleg nincs egyetértés a kérdésben.  

Így rendeznék a háborút? Putyin helyettese Lavrovval repül Szaúd-Arábiába

Az orosz elnök utasítására utazik a külügyminiszter és az elnökhelyettes a szaúdiakhoz, hogy amerikai elöljárókkal találkozzon. Még mindig az ukrán rendezés előkészítése zajlik a nemzetközi porondon. De kihagynák Zelenszkijt az egyenletből?Bővebben>>>