A Naftogaz a Krím 2014-es orosz annektálása óta követeli a pénzét Moszkvától. Több tízmilliárd euró értékű Finnországban tartott orosz vagyon lefoglalását most azonban elrendelte egy finn bíróság, mivel egy pereskedés során az ukrán állami olaj- és gázipari vállalat, a Naftogaz javára döntött – írja a Euronews.
A döntés a hágai székhelyű Állandó Választottbíróság 2023-as határozata nyomán született meg. A hágai testület jórészt választottbíráskodási és békéltetési eljárásokat folytat le, illetve vizsgálóbizottságokat állít fel 121 tagállama, magánfelek és kormányközi szervezetek közti vitákban a nemzetközi választottbírósági szabályzatok alapján.
A testület még 2023-ban arra kötelezte Oroszországot, hogy fizessen nagyjából 4,6 milliárd euró kártérítést a Naftogaznak, miután a Krím 2014-es annektálása során jogellenesen lefoglalta a vállalat ottani vagyonát.
- írta a Naftogaz az elnök-vezérigazgató, Olekszij Csernyiszov által az igazgatótanács nevében jegyzett közleményében, és hozzátették, hogy a döntésnek köszönhetően egy lépéssel közelebb kerültek az igazság helyreállításához.
Hozzátették, aktív lépéseket tesznek a választottbírósági ítélet érvényesítésére más célországokban is, amelyekben orosz vagyonok érintettek.
Finn lapok szerint, hogy a lefoglalt ingatlanok között szerepel a helsinki Orosz Tudományos és Kulturális Központ, valamint négy másik orosz tulajdonú épület az Åland-szigeteken. A helyi média azonban kiemeli, hogy az Orosz Föderáció tulajdonában lévő, Kirkkonummi tengerparti településen lévő ingatlant is lefoglalt a finn állam, amelyet az orosz diplomaták eredetileg üdülésre használtak.
A Kreml közölte, hogy jogi úton megtámadják a finn bíróság döntését. Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő azt mondta, hogy „az Orosz Föderáció az összes létező jogi mechanizmussal meg fogja védeni tulajdonosi érdekeit."
Putyin végeláthatatlan háborújához alakítják az orosz költségvetést
A tervezet szerint a védelmi kiadások jövőre a GDP 6,2 százalékát teszik ki.Bővebben>>>