Oroszország további 25 százalékkal emeli a védelmi költségvetést, eközben Vlagyimir Putyin álláspontja változatlan. Folytatja a háborús erőfeszítéseket Ukrajnában, és tovább fokozza a Nyugattal való szembenállást – írja a The Guardian.
A legutóbbi tervezett kiadásnövelés 2025-re 13,5 milliárd rubelre (52 milliárd forint) emeli Oroszország védelmi költségvetését – derül ki a parlament honlapján hétfőn közzétett költségvetési tervezetből.
Ez mintegy 3 milliárd rubellel több, mint az idén védelmi célokra elkülönített összeg, amely már eddig is rekordnak számított.
A védelmi és biztonsági kiadások együttesen Oroszország teljes kormányzati kiadásainak mintegy 40 százalékát, azaz 41,5 milliárd rubelt tesznek majd ki 2025-ben.
A 2025-ös költségvetési tervezet azt sugallja, hogy Putyin elfogadta a közgazdászok által „katonai keynesianizmusnak” nevezett elképzelést, amelyet a katonai kiadások jelentős növekedése jellemez, ami táplálta az ukrajnai háborút, serkentette a fogyasztói kiadások fellendülését és felhajtotta az inflációt.
Ez a növekedés megerősíti, hogy a gazdaság háborús alapokon fekszik, és még ha az ukrajnai háború hamarosan véget is ér, a pénznek a hadseregbe és a felduzzadt védelmi szektorba való irányítása továbbra is elsődleges prioritás marad. Egyértelmű, hogy a katonai és biztonsági kiadások meghaladják majd az oktatásra, az egészségügyre, a szociálpolitikára és a nemzetgazdaságra fordított együttes kiadásokat
– írja a Bell című orosz gazdasági lap.
A költségvetési tervezet szerint a szociális kiadások várhatóan 16 százalékkal csökkennek, az idei 7,7 milliárdról 6,5 milliárd rubelre.
Elemzők szerint azonban Oroszország hosszú távú gazdasági kilátásai sokkal borúsabbak, mint az invázió előtt voltak.
A Kreml Kína és más piacok felé való fordulása, a szankciók felszámolása és más kerülőutak nem pótolhatják a nyugati piacokhoz vagy technológiához való közvetlen hozzáférést.
Az orosz katonai kiadások fellendülése miatt az infláció is megugrott, ami arra kényszerítette a központi bankot, hogy emelje a hitelköltségeket, miközben az ország jelentős munkaerőhiánnyal is küzd. Eközben Moszkva költségvetési és fizikai erőforrásai a hadseregbe ömlenek.
Putyin már világuralmi terveken gondolkodhat
Megoszlanak a vélemények arról, hogy az egyre inkább felőrlővé váló ukrajnai háború után valóban megáll-e Európa kapuja előtt az orosz hadsereg, vagy sem.Bővebben--->