A NASA Worldview műholdfelvételei szerint hatalmas szürke szmogfelhő borítja Pakisztán Pandzsáb tartományát és egyre húzódik kelet felé Indiába, a főváros, Újdelhi fölé és még azon is túl. A szennyezés miatt a pakisztáni hatóságok kénytelenek voltak bezárni az iskolákat és a közterületeket, mivel a szmog emberek tízmillióinak egészségét fenyegeti – írja a CNN.
A hétvégén Lahore és Multan pakisztáni városaiból készült felvételek azt mutatják, hogy a sötét köd elnyeli az utcákat és eltakarja az épületeket.
A régió szennyezettsége minden télen felerősödik, amikor a mezőgazdasági hulladékot elégető gazdák, a széntüzelésű erőművek, a közlekedés és a szélcsendes napok összeadódása miatt baljós sárga köd borítja be az eget. A helyzetet pedig csak tovább rontja a hideg és száraz levegő.
Bár a dél-ázsiai nagyvárosok minden évben mérgező szmogtól szenvednek, Pakisztán második legnagyobb városának, Lahornak a tisztviselői példátlannak nevezték az idei szezont. A 127 millió lakosú Pakisztán legnépesebb tartományának, Pandzsábnak egyes részein a levegőminőségi index az elmúlt héten többször is meghaladta az 1000-es értéket a globális levegőminőséget nyomon követő IQAir szerint.
A 300 feletti érték az egészségre veszélyesnek számít.
Hétfőn a pandzsábi Multan városában a legkisebb és legveszélyesebb szennyezőanyag, a PM2,5 mérőszáma több mint 110-szerese volt az Egészségügyi Világszervezet által meghatározott biztonságos szintnek.
A PM2,5 összefüggésbe hozható asztmával, szív- és tüdőbetegségekkel, rákkal és más légzőszervi betegségekkel, valamint a gyermekek kognitív károsodásával.
A pakisztáni kórházakat és klinikákat elárasztották a szennyezés hatásaitól szenvedő betegek, a pandzsábi egészségügyi tisztviselők szerint több mint 30 ezer embert kezeltek légzőszervi megbetegedésekkel, a szmoggal sújtott körzetekben.
Az iskolák és a kormányhivatalok november 17-ig tartanak zárva, többek között a tartományi fővárosban, Lahorban is. Pénteken a pandzsábi hatóságok 18 körzetben 10 napra bezárták az összes parkot, játszóteret, múzeumot, állatkertet és történelmi helyszínt is.
Hétfőn újabb korlátozásokkal terjesztették ki a tilalmat minden szabadtéri tevékenységre, beleértve a sporteseményeket, kiállításokat, fesztiválokat és a szabadtéri teraszokon való étkezést is.
Füstbe ment a 30-as zónák terve
A korlátozást az olasz önkormányzatok a szmog és a balesetek a csökkentésével indokolják, ám kutatások szerint ezzel épp az ellenkezőjét érik el.Bővebben>>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!