Orbán Viktor magyar miniszterelnök nemrég karácsonyi tűzszünetet és fogolycserét javasolt Ukrajnában, amit én nem utasítottam el – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtöki, moszkvai, négy és fél órán át tartó évértékelő sajtótájékoztatóján. 

„Ami a rövid távú tűzszüneteket illeti, ezzel a javaslattal fordult hozzám Magyarország miniszterelnöke, Orbán úr. Azt hiszem, Viktor nem fog rám haragudni azért, ha a beszélgetésünk egy részét nyilvánosságra hozom.

Azt mondja: mibe kerül ez Önnek? Egy napra - két napra karácsonyi fegyverszünetet kihirdetni. Az ellenség ezalatt a két-három nap alatt semmit sem fog tudni csinálni

– mondta Putyin az MTI tudósítása szerint. 

Az orosz elnök ekkor jelezte, hogy először Kijevvel beszéljen, de már másnap az „ellenség“ minden fegyverszünetet elutasított.

Nem sokkal előtte viszont éppen azt kezdte el ecsetelni, hogy nem fegyverszünetre van szükségük, hanem hosszú távú, tartós garanciákra az Orosz Föderáció és állampolgárai számára – mondta Putyin a RIA Novosztyi tudósítsa alapján.

Az orosz elnök a békekezdeményezésekről szólva kiemelte, hogy például Kína senkire sem kényszeríti rá az álláspontját, ellentétben például az Egyesült Államokkal. 

A harcok megállítása ráadásul nem olyan egyszerű

– folytatta az elnök, visszatérve a fegyverszünet-tematikára, amiről kiderült, hogy esze ágában sincs megfogadni. „Most, hogy komolyan kimerülnek az ukrán fegyveres erők, hadseregünk halad előre. Egy hét leállás azt jelenti, hogy szünetet adunk az ellenségnek."

Putyin hozzátette: Ukrajnában az embereket szó szerint az utcáról toborozzák, nincs idejük felkészülni.

Nem hagyhatod, hogy az ellenség pihenjen!

Egy másik kérdésre válaszul közölte, Oroszország tárgyalni fog Volodimir Zelenszkijjel, ha választáson erősítik meg a legitimitását.

„Bárkivel tárgyalni fogunk, ha részt vesz választásokon és legitimitást kap, beleértve Zelenszkijt is. De most, ha Ukrajna valóban a békés rendezés útját akarja követni, akkor természetesen képes erre, megszervezheti Ukrajnán belül ezt a folyamatot, ahogy akarja, mi egyszerűen csak olyanokkal tudunk szerződést aláírni, akik legitimek" – fogalmazott Putyin.

Arra a kissé bizarr kérdésre, miszerint adhatna-e politikai menedékjogot Zelenszkijnek, ha netán hamarosan szüksége lenne rá, Putyin, közölte, hogy nem tart ilyesmitől, majd nyugaton őrizetbe veszik. 

De ha mégis kiugrana krampuszként a dobozból, Oroszország befogadó

– tette hozzá az orosz elnök némi malíciával. 

A kisebb történelmi visszatekintés során egyébként Putyin önmagát is méltatta, mondván, hogy mindent megtett annak érdekében, hogy Oroszország független és szuverén hatalom legyen, amely képes a saját érdekeinek megfelelő döntéseket hozni.

„Úgy gondolom, hogy nem csak megmentettem Oroszországot, de eltávolodtunk a szakadék szélétől (Borisz Jelcin lemondása – a szerk.) attól, ami a szuverenitásunk teljes elvesztéséhez vezetett volna, és Oroszország most nem létezne független államként” – mondta az orosz elnök.

Zelenszkij: a magyar miniszterelnöknek nincs felhatalmazása erre

A magyar miniszterelnöknek nincs személyes felhatalmazása béketárgyalások szervezésére, és Vlagyimir Putyinhoz fűződő kapcsolata egy kicsit túl szoros ahhoz, hogy az orosz elnököt valóban a helyére tegye - jelentette ki az ukrán elnök Brüsszelben csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Újságírói kérdésekre válaszolva Zelenszkij elmondta, hogy nem folytatott kétoldalú tanácskozást az EU-csúcson Orbán Viktorral, a miniszterelnök által javasolt karácsonyi tűzszünetről és fogolycseréről.

Zelenszkij szkeptikus a fogolycsere-javaslattal kapcsolatban, szavai szerint ez kissé politikai PR-nak tűnik. A javaslat karácsonyi hangulatú, de nálunk Ukrajnában jelenleg nem nagyon van ünnepi érzés - fogalmazott.

Leszögezte: az ukrán vezetés egyértelmű álláspontja, hogy Ukrajna bevonása nélkül semmilyen háborúval kapcsolatos kezdeményezést nem lehet megvitatni vagy megoldani, hiszen a konfliktus a területén zajlik. A tűzszünettel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy egy befagyasztott konfliktus elfogadhatatlan, mivel az nem oldja meg a helyzetet, csak meghosszabbítja a bizonytalanságot.

A tűzszünetről való tárgyalásnak mindig figyelembe kell vennie a jövőt, és tisztázni kell, hogyan lehet a háborút véglegesen lezárni

- tette hozzá.

Zelenszkij szerint Ukrajna számára kulcsfontosságú a biztonsági garanciák megszerzése és egy erős pozíció kiépítése, mert csak így érhető el a stabil béke, azonban Oroszország érdekei nem a béke irányába mutatnak, és ezt az orosz fél folyamatosan bebizonyítja.

Hozzátette: nagyon fontos hogy Európa hangja egységes hang legyen a béke kérdésében, és illeszkedjen az Egyesült Államok elképzeléséhez is.

Várjuk az új elnök, Donald Trump beiktatását, és szeretnénk már komoly tervvel rendelkezni arról, hogyan lehet megállítani Putyint. Úgy gondolom, hogy Donald Trump és az Európai Unió képes lesz erre

- jelentette ki.

Az ukrán elnök úgy véli, az európai garanciák önmagukban nem elegendőek az ország biztonságának szavatolására, mivel Ukrajna számára ezek igazából a NATO-hoz kötődnek, amelynek döntései az európai országok és az Egyesült Államok egyetértésén alapulnak. Mivel Ukrajna jelenleg nem tagja a NATO-nak, elengedhetetlen a tárgyalás az Egyesült Államokkal és az európai szövetségesekkel a jövőbeni biztonsági garanciákról - mutatott rá.

Azzal kapcsolatban, hogy Putyin csütörtökön azt mondta: kész a 2022-es isztambuli megállapodások alapján folytatni a béketárgyalásokat, Zelenszkij kiemelte: Ukrajna és Oroszország között nincsenek isztambuli megállapodások.

Ukrajna nem fogadta el az oroszok ultimátumát, nem írt alá semmit, nem léteztek megállapodások

- jelentette ki.

Mint mondta, ezen orosz ultimátum azt tartalmazta, hogy Ukrajnát demilitarizálni és nácítalanítani kellene, ami valójában az ukrán hadsereg meggyengítését, az ukrán függetlenség feladását jelentette volna. Az orosz célok között szerepel, hogy Ukrajna ne a NATO-t és Európát válassza, hanem Oroszország befolyása alá kerüljön.

- És ez a személy - Putyin - ezt megállapodásoknak nevezi. Fantáziál, egy másik világban, saját burkában él - fogalmazott Zelenszkij.

Az elnök közölte azt is, hogy Ukrajna nem hosszabbítja meg az orosz gáztranzitról szóló, december 31-én lejáró megállapodást.

- Nem adnánk lehetőséget arra Oroszországnak, hogy további milliárdokat keressenek a vérünkön, a polgáraink életén. A világ bármely országa, amely olcsón kaphat valamit Oroszországtól, a jövőben 100 százalékban függővé válik tőlük. Ez az ő politikájuk. Ezért nem fogunk belemenni az orosz gáztranzit meghosszabbításába - szögezte le. Hangsúlyozta azonban, hogy Ukrajna hajlandó bármiféle gáz tranzitjáról tárgyalni, kivéve, ha az Oroszországból származik.

Arra a kérdésre reagálva, milyen érzésekkel van Donald Trump közelgő hivatalba lépése felé, Zelenszkij reményét fejezte ki, hogy a leendő amerikai elnök Ukrajna oldalára áll.

Kiemelte: nem Trump volt az amerikai elnök a háború folyamán, ezért fontosnak tartja, hogy részletesen megvitassa vele a háború helyzetét, megossza vele Ukrajna álláspontját.

- Mindannyian emberek vagyunk, ugyanazok az érzelmeink és értékeink. Putyin viszont nagyon veszélyes mindenkire nézve, mert neki nem számít emberi élet. Véleményem szerint őrült, aki szeret ölni. Nagyon szeretném, ha Donald Trump segítene nekünk, és befejezné ezt a háborút - hangoztatta az ukrán elnök.