Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn este a Rosszija 1 televíziónak nyilatkozva közölte:

Oroszország kész lenne felajánlani az együttműködés lehetőségét az Egyesült Államoknak a ritkaföldfémek területén.

Az MTI tudósítása szerint kiemelte, hogy

Oroszország nagyságrendekkel több ritkaföldfémkészlettel rendelkezik, mint Ukrajna, és ebben a tekintetben a világ egyik vezető országa; az ukrajnai ritkaföldfémkészleteket ráadásul még fel kell mérni. 

Hozzátette, hogy

az Egyesült Államok és Ukrajna közötti esetleges ásványkincs-megállapodás semmilyen módon nem érinti Oroszországot.

Azt is javasolta, hogy gondolkodjanak egy közös alumíniumbányászati projekt elindításán a krasznojarszki régióban, ahová amerikai vállalatokat is meg lehetne hívni. Az elnök 15 milliárd dollárra becsülte a projekt beruházásait. Megjegyezte, hogy Oroszország kész 2 millió tonna alumíniumot szállítani az amerikai piacra, ami szerinte stabilizálhatja a világpiaci árakat.

Eközben Donald Trump amerikai elnök Emmanuel Macron francia elnökkel a szintén hétfőn folytatott megbeszélése után a BBC tudósítása szerint úgy nyilatkozott:

a héten vagy jövő héten Washingtonba érkezhet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, hogy aláírják az ukrajnai ritkaföldfémekről szóló megállapodást.

Mint ismert, az Ukrajnával kötendő megállapodás szabta Donald Trump a támogatásának feltételéül - írja a Telex.

Hétfőn Vlagyimir Putyin még arról is beszélt, hogy jónak ítéli Donald Trump amerikai elnöknek a védelmi kiadások csökkentésére tett javaslatát. Szerinte Oroszország és az Egyesült Államok meg tudna állapodni a védelmi kiadások 50 százalékos csökkentésében és Kína is csatlakozhatna ehhez a kezdeményezéshez.

Az ukrajnai rendezésről szólva hangot adott álláspontjának, miszerint Trumpnak - ellentétben az európai vezetőkkel - szabad keze van ebben ügyben

Nemcsak azt mondja, amit gondol, hanem azt is teszi, amit akar. Nos, ez az egyik jelentős nagyhatalom vezetőjének kiváltsága

- fogalmazott Vlagyimir Putyin.

Úgy vélekedett, hogy Oroszországnak és az Egyesült Államoknak meg kell tennie az első lépést a kölcsönös bizalom növelésére az ukrajnai konfliktus megoldása érdekében.

Közölte, hogy

érdemben nem tárgyalt Trumppal a konfliktus megoldásáról.

Putyin szerint Trumpnak az ukrajnai politikai helyzet javítására tett kísérlete inkább magának Ukrajnának, mintsem Oroszországnak kedvez. Azt mondta, hogy Moszkvának semmi kifogása sincs az ukrán államiság megőrzése ellen, de ezt a területet nem lenne szabad ellenséges hídfőállásként felhasználni Oroszország ellen.

Mint mondta,

Oroszország a lehető leggyorsabban el akarja érni a békét, de Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ennek a célnak az útjában áll.

Meglátása szerint Zelenszkij azzal, hogy megtiltotta magának az Oroszországgal való tárgyalást, zsákutcába kergette magát.

Putyin szerint a hivatalban lévő ukrán vezető azért kerüli a békés rendezésről szóló tárgyalásokat, mert amint feloldják a hadiállapotot, azonnal választáson kell megméretnie magát.

Putyin orosz felmérésekre hivatkozva azt állította, hogy Zelenszkij támogatottsága feleakkora, mint Valerij Zaluzsnyijé, az ukrán fegyveres erők volt parancsnokáé, aki jelenleg hazája nagykövete Londonban.

Az orosz elnök Zelenszkijt a hadsereg, a társadalom és az állam felbomlásának tényezőjeként jellemezte.

Az Oroszország és az Egyesült Államok közötti kapcsolatfelvételre adott európai reagálást érzelminek minősítette, amely, mint mondta, híján van a gyakorlati értelemnek.

Putyin leszögezte, hogy

Európa semmit sem követelhet Oroszországtól.

Ugyanakkor kijelentette, hogy Európa részvételére van igény az Ukrajnával kapcsolatos tárgyalási folyamatban. Emlékeztetett rá, hogy Európa maga utasította el az Oroszországgal való tárgyalást, „de vissza akarnak majd jönni - tessék!”

Megjegyezte, hogy egyes európai vezetőknek nehéz elállniuk a Kijevnek tett ígéreteiktől arcvesztés nélkül.

Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettes azt közölte, hogy az ásványkincsekről szóló tárgyalásokon minden kulcsfontosságú részletben megegyeztek az amerikaiakkal. Erről ITT írtunk bővebben.