1964-ben született az akkori Csehszlovákiában, Nagytapolcsányban. Apja targoncavezető volt, anyja egy cipőboltban dolgozott. Eredetileg sportriporter szeretett volna lenni, de aztán a jogi egyetemen kötött ki. Tagja volt a kommunista pártnak, két évig várt rá türelmesen, hogy felvegyék: 1984-ben adta be a tagfelvételi kérelmét, de csak 1986-ban vehette kézbe a piros könyvecskét.

Robert Fico (cseh-)szlovák politika régi szereplője: 1992-ben lett először képviselő, a Demokratikus Baloldal nevű kommunista utódpárt jelöltjeként. A párt alelnöke volt, de amikor az tagja lett a Dzurinda-kormánynak, kilépett, mert nem értett egyet azzal, hogy abba bevették a Magyar Koalíció Pártját is. A kilépése után megalakította a Smert, amelynek azóta is elnöke.

1994-től hat éven át képviselte Szlovákiát az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt. 14 ügye volt, ezek közül egyet sem sikerült megnyernie: hetet elveszített Szlovákia, hét jogvita megegyezéssel zárult – gyűjtötte össze az Euronews

Eddig háromszor volt miniszterelnök

Először 2006-ban lett kormányfő, abban a koalícióban olyan szélsőségesek voltak a parterei, mint a már-már fasisztának nevezhető, szélsőségesen cigány- és magyarellenes Jan Slota, illetve az ő Szlovák Nemzeti Pártja; valamint Mečiar hírhedt HZDS-e.

Ehhez a kormányzati ciklushoz olyan durva magyarellenes atrocitások kötődnek, mint Malina Hedvig ügye, a DAC magyar szurkolói elleni brutális rendőri támadás és Sólyom László magyar államfő kitiltása az országból.

Bár a következő választást is megnyerte 2010-ben, nem tudott kormányt alakítani, így ellenzékbe szorult, bár nem túl hosszú időre: 2012-ben már újra miniszterelnök volt, méghozzá egypárti kormány élén. 2014-ben elindult az elnökválasztáson is, de azt elbukta; bár az első fordulóban az első helyen végzett, végül nem sikerült nyernie.

Nem bukta el viszont a kormányfői pozíciót, a következő, 2016-os választáson megint nyert, úgyhogy megtarthatta a hivatalát, de akkor már egy négypárti koalíció élén. Ebbe ismét bevette a (már nem Slota vezette) Szlovák Nemzeti Pártot és a részben magyar Híd-Most pártot is.

2018-ban a Kuciak-gyilkosság okozta botrányba bukott bele

A gyilkosság és az azzal kapcsolatban nyilvánosságra kerülő egyre durvább hírek olyan elemi felháborodást váltottak ki, hogy Fico – hiába áldozta be több bizalmasát, köztük a belügyminisztert – végül nem tudta elkerülni a lemondást.

Bukását követően őt magát is meggyanúsították, és csak durva politikai manipulációnak köszönheti, hogy nem emeltek vádat ellene. A Kuciak-lavina így is sokakat magával sodort: rács mögé került a Fico-időszak szinte teljes rendőri vezetése, az élen a volt főkapitánnyal. Eddig több mint negyven személyt ítéltek el. 

A Szlovák Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség végül magát Ficót is meggyanúsította, lényegében szervezett bűnözői csoport létrehozásával és vezetésével, ám a Nemzeti Tanács (a szlovák parlament) nem függesztette fel a mentelmi jogát, így nem tudták előzetes letartóztatásba venni. Végül az ügyészség megszüntette a rendőrségi eljárást Fico ellen.

Alvilági romantikus szálak

Feleségét, akivel hivatalosan még fennáll a házassága, de már rég nem mutatkoznak együtt. Több szeretőjéről tud a szlovák sajtó, egyikük közvetlen kapcsolatban állt az olasz maffia egyik, azóta elítélt vezetőjével.
A bulvársajtó spekulációi szerint a kétezres évek elején romantikus szálak fűzték akkori protokollfőnökéhez, Viera Teťákovához is. Ő azóta már nincs Fico közelében, időközben Magyar Levente, a magyar külügyminisztérium államtitkárának felesége lett, aki azóta a MOL-nál kapott állást.

A magyarellenes barát

Robert Fico magát baloldalinak valló, súlyos magyarellenes atrocitásokért felelős politikus, akinek tisztázatlan kapcsolatai vannak a szervezett alvilággal és szinte nyilvánosan cserélgeti a szeretőit – papíron mindenben ellentéte a jobboldali Orbán Viktornak, aki a baloldal kérlelhetetlen ellenfele, a nemzeti érdekek és a határon túli magyarság ügyének harcos képviselője és a korrupcióval szemben zéró toleranciát hirdető, családbarát magyar kormány vezetője – mégis szövetségesek lettek.

A szövetség kovásza a „bevándorlásellenes politika” és a Putyinhoz fűződő viszony, amit EU-ellenes propaganda támogat. Fico is beleállt a migránsozásba, és azt is nyíltan hirdette, hogy győzelme esetén felfüggeszti Ukrajna támogatását. 

Fico Orbán természetes szövetségesévé vált Európában, miközben a szlovákiai magyarok természetes ellensége

– ahogy Tokár Géza szlovákiai magyar politikai elemző találóan összefoglalta a lényeget.

Ez a természetes szövetség olyan erős, hogy Magyarország alig leplezetten beavatkozott a szlovákiai parlamenti és választásba is, természetesen Fico (majd elnökjelöltje, Pellegrini) érdekében. A parlamenti választás előtt tömegesen és szervezetten érkeztek Magyarországról a szlovák határ felé menekültek, akik a magyar hatóságok részéről semmilyen akadályba nem ütköztek; sőt, már-már nyilvánvalóan segítették őket. 

Nem sokkal korábban különösebb magyarázat nélkül kiengedtek a börtönből, több száz, illegális migrációval összefüggésben letartóztatott személyt. Két nappal a választás előtt pedig a magyar állami televízió, az M1 hosszú, egyoldalú kampányinterjút sugárzott Ficóval. A szlovák választási törvény szerint a szavazást megelőző két nap már kampánycsend, a média nem foglalkozhat választással kapcsolatos politikai témával. De a szlovák törvény nem köti a magyar állami médiát, viszont a Szlovákiában élő magyarok közül sokan nézik az M1-et – írja az Euronews. 

Tavaly ősszel az előzetes várakozásoknak megfelelően magabiztosan megnyerte a választásokat. A megszerzett mandátumai nem voltak elegendőek ahhoz, hogy egyedül alakítson kormányt, ezért megint szüksége volt a Szlovák Nemzeti Párt és Pellegrini támogatására is.