Eldőlt, május 4-én szavaznak ismét a románok arról, ki legyen az országban az új elnök. Ezt egyszer már megtették, még novemberben, annak a bizonyos első fordulónak az eredményét azonban decemberben törölték.

A román alkotmánybíróság mindössze két nappal az elnökválasztás második fordulója előtt döntött így. Azt követően, hogy a legfelsőbb nemzetvédelmi tanács is megállapításaiban egy külföldi hatalom tömeges befolyásolási kampányára, a TikTok algoritmusokkal való visszaélésre, valamint ismeretlen helyekről érkező finanszírozási tevékenységre hivatkozott.

Továbbra is fejhosszal vezet Calin Georgescu a közvélemény-kutatási adatok szerint. Az érvénytelenített novemberi forduló győztese 40 százalékos támogatottsággal a legnépszerűbb. Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje a második, de jelentős lemaradással. Jelen állás szerint ő a szavazatok 25-26 százalékára számíthat. Ez a felmérés egyébként az időközben feltűnt újabb jelölt, Nicușor Dan, a bukaresti főpolgármester megrendelésére készült

– nyilatkozta lapunknak Szilágyi Mátyás volt nagykövet, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

Orosz hátszéllel vádolják a nagy esélyest

Georgescu novemberi győzelme nagy felzúdulást keltett Romániában, több mint ezer fiatal tüntetett ellene Bukarestben. A politikus tagadta, hogy meglepetésszerű győzelme egy oroszok által támogatott befolyásolási művelet eredménye lenne. Kijelentette, nem érdeklik országa hírszerző szerveinek a „hazugságai”, ő csak a román átlagemberek érdekeit tartja szem előtt, ennek fényében végzi a munkáját.

BBC-nek Georgescu

dicsérte Donald Trump frissen megválasztott amerikai elnök és a Orbán Viktor magyar miniszterelnök munkásságát. Vlagyimir Putyin orosz elnököt „hazafinak és vezetőnek” nevezte. Ukrajna támogatásáról pedig azt mondta, véget vet neki akkor, ha őt választják meg Románia elnökének.

Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje, aki az elnökválasztási második forduló másik jelöltje lett volna, ezzel szemben européer álláspontot képvisel. Többször is kifejtette, hogy meglátása szerint Georgescu veszélyt jelent a demokráciára és a nemzetbiztonságra is.

„Tisztázzuk: Calin Georgescu nem is titkolja, hogy Vlagyimir Putyin csodálója. Nyíltan a NATO és az Európai Unió ellen van, a NATO nélkül pedig kiszolgáltatottak vagyunk Oroszországnak” – mondta Lasconi.

Még az eltiltás sem kizárható

Már eddig is bővelkedett a drámai fordulatokban a román elnökválasztás, a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint azonban könnyen megeshet, hogy még mindig várható hasonló.

Nagy kérdés, hogy meg meri-e hozni azt a döntést a hatóság, hogy a felmerült problémák miatt diszkvalifikálják az elnökjelöltek versengéséből Georgescut. Több tényezőre is hivatkozhatnak ebben az esetben választási visszaélésként, például tiltott finanszírozásra, finanszírozás eltitkolására vagy a szavazás manipulálására a TikTok-algoritmusokkal való visszaélés miatt. De külföldi hatalom – Oroszország – beavatkozása okán is megtörténhet ez. Ezekkel kapcsolatban azonban eddig 100 százalékig biztos és tényszerű bizonyítékokat nem hoztak nyilvánosságra. Ez is frusztrálja a román lakosság jelentős részét

 – mondta Szilágyi Mátyás.

Rámutatott, korábban éltek már a hatóságok az eltiltás lehetőségével: Diana Șoșoacăt a szélsőséges, az elnök szerepével összeegyeztethetetlennek tartott kijelentései miatt diszkvalifikálták az elnöki versenyből. Nem precedens nélküli tehát Romániában, hogy akár ilyen indokkal is diszkvalifikáljanak valakit.

Egy ilyen lépés viszont kétségtelenül nagyobb közfelháborodást váltana ki, mint Șoșoacă eltiltása, hiszen Georgescu a népszerűségi rangsor éléről esne ki. Az elemzők szerint ráadásul Romániában már most alkotmányos válsághelyzet kialakulása fenyeget.