A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) két tárcát kap, a pénzügyminisztériumot és a fejlesztési minisztériumot vezeti majd az új román kormányban.

Az RMDSZ szerint sikerült megegyezniük a koalíciós partnerekkel arról, hogy a kormányt

  • a Szociáldemokrata Párt (PSD),
  • a Nemzeti Liberális Párt (PNL)
  • és az RMDSZ alkotja, a (nem magyar) nemzeti kisebbségi frakció parlamenti támogatásával.

Az új kormány 16 miniszterből áll: az RMDSZ-nek először lesz pénzügyminisztere Tánczos Barna személyében, aki egyben miniszterelnök-helyettes is, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.

Az RMDSZ azt közölte:

Azért kértük a magyarok támogatását, bizalmát a kampányban, hogy visszavigyük a józan észt a döntéshozatalba, és hogy megvédjük a polgárokat, a magyarokat az előttünk álló veszélyektől.

A szövetség az MTI tudósítása szerint jelezte: kormányzati eszközökkel folytatni fogja azokat a programokat, amelyek

  • a családokat és a fiatalokat támogatják,
  • olyan kiszámítható gazdasági környezetet akar teremteni, amelyben a vállalkozók és befektetők biztonságban fejleszthetnek.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök közösségi oldalán közzétett videónyilatkozatában rámutatott: az RMDSZ nehéz politikai és pénzügyi, költségvetési helyzetben vállalja a kormányzás felelősségét, és olyan kormányzati munkát kívánnak végezni, amely nemcsak rendbe teszi az ország költségvetését, de ezt adóemelés nélkül akarja megtenni, hogy annak ne a polgárok fizessék meg az árát.

Klaus Iohannis államfő vasárnapra az elnöki hivatalba hívta egyeztetni a kormányalakításról a december elsején megválasztott új parlamentben képviselethez jutott pártokat. A többi párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és két, korábbi AUR-politikusok által alapított kisebb párt képviselői nem vettek részt az egyeztetéseken, és közölték: nem ismerik el Románia legitim elnökeként Iohannist, mert szerintük lejárt a megbízatása és egy „államcsíny” nyomán maradt az elnöki palotában, miután az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás eredményét.

A kormánykoalíciót alkotó pártokon kívül a - szintén európai elkötelezettségét hangoztató, de a koalícióból radikális reformkövetelései miatt kiszorult - Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) vett részt az egyeztetésen. Az ellenzéki párt szintén Iohannis lemondását sürgette.

Az elnök a konzultáció után megállapította: a PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségi frakció által létrehozott Európa-párti koalíció többséggel rendelkezik a parlamentben és megállapodott a közös kormányzásról.

Klaus Iohannis államfő a tervek szerint hétfőn ad kormányalakítási megbízást a koalíció miniszterelnök-jelöltjének.

A PSD Marcel Ciolacu pártelnököt, jelenlegi kormányfőt jelöli a posztra.