A világ turisztikai ipara éppen hogy csak megérzi a világgazdaság lassulását 2008-ban, és még az olyan hosszabb távú, súlyos problémák sem jelentenek számottevő fékezőerőt fejlődésében, mint az energiahordozók drágulása vagy a globális felmelegedés - lényegében így foglalható össze a World Travel & Tourism Council (WTTC) nemzetközi ágazati szakmai szervezet és az Accenture informatikai tanácsadó cég közös éves jelentésének tanulsága. A Travel & Tourism Competitiveness Report 2008 adatai szerint a turisztikai ágazat 8 ezer milliárd dollár árbevételt ér el 2008-ban, ami 2018-ra 15 ezer milliárdra bővül. A fejlődést az idén visszafogja a világgazdaság lefékeződése, minek folytán a 2007-es 3,9 százalékról 3,0-ra lassul az ágazat növekedése. A következő tíz évben azonban a bővülés éves átlagos üteme 4,4 százalék lesz, aminek köszönhetően 2018-ban a világgazdaság GDP-jének 10,5 százalékát adja majd a turizmus és az ágazat 297 millió embernek adhat munkát.
A turisztikai szolgáltatásokat nyújtó vállalatoknak a következő időszakban meg kell küzdeniük az USA gazdaságának megtorpanásával, a gyenge dollár hatásával, a növekvő energiahordozó-árakkal és a globális felmelegedéssel kapcsolatos egyre erősödő aggodalommal - mondta Jean-Claude Baumbarten, a WTTC elnöke. Az előbbi két tényező fékezi az amerikaiak utazási lehetőségeit, miközben az Egyesült Államok turistái költik a legtöbbet a világon. A gyorsan fejlődő feltörekvő országok szerepe viszont turisztikai célpontként és turistaküldőként is megnövekszik. Ez a kettősség ad okot arra, hogy középtávon összességében optimistán tekinthessen jövője elé az ágazat - véli az elnök.
Az amerikai kontinens és Európa kicsivel 2 százalék fölötti, míg az ázsiai-csendes-óceáni régió, Afrika és a Közel-Kelet országai 5 százalék feletti éves növekedésre számíthatnak. Kína és India a turisztikai ágazatban is vezető szerepet játszik, a Közel-Keletet pedig egyes ottani országok nagy vendégcsábító beruházásai emelik az élvonalba. Azokban az országokban, amelyeknek lakói a korábbinál kevésbé engedhetik meg maguknak a külföldi utakat, a belföldi turizmus hozhat kárpótlást a szolgáltatóknak.
A WTTC jelentése rangsorba állítja az országokat aszerint, milyen környezetet nyújtanak a turisztikai iparág működéséhez. A lista összeállítói hangsúlyozzák, hogy nem szépségversenyről van szó, hanem arról, hogy milyen a szabályozási-üzleti környezet, a közlekedési és egyéb infrastruktúra. Az idén különösen nagy hangsúllyal szerepelt az értékelési szempontok között a környezetvédelem, amely az ágazat működésének alapfeltételét biztosítja. A listát mindezek alapján Svájc, Ausztria és Németország vezeti, és kicsúsztak a top 20-ból olyan turisztikai nagyhatalmak, mint Görögország (22.) vagy Olaszország (28.).
További részletek