Az élelmiszerár-robbanás miatt egyre kevesebb német vásárló engedheti meg magának, hogy legalább kétnaponta friss húst vagy azzal egyenértékű, vegetáriánus élelmiszert fogyasszon. Az import termékek ára ugyan csökkent az energiaárak mérséklődése miatt, ám az infláció átka abban is megmutatkozik, hogy csökken azon németek száma, akik takarékoskodni tudnak a nyugdíjas éveikre. Júliusban tovább fékeződött a fogyasztói árak emelkedése Ausztriában, bár még mindig meghaladja a németországi ütemet. Jövőre nagyobb nyugdíjemelést irányoztak elő.
Spórolnak a németek a húson
Egy friss jelentés szerint a németek 1,4 százaléka nem engedhette meg magának, hogy 2022-ben legalább kétnaponta húst, baromfit, halat vagy ezzel egyenértékű, vegetáriánus élelmiszereket fogyasszon. Az Eurostat uniós statisztikai hivatal adataira épült jelentés azt közölte, hogy 2021-hez képest a spórolás e területen 0,9 százalékponttal nőtt tavaly és csaknem 10 millió embert érintett Németországban.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung hétfői cikke szerint
különösen az egyedülálló szülők körében magas, 19,3 százalékos azoknak az aránya, akiknek korlátozniuk kellett az étrendjüket.
A szingli szülők között 2021-hez képest 2,6 százalékkal nőtt azok aránya, akik nem ehettek gyakran húst, halat vagy azzal egyenértékű vegetáriánus ételt. A jelenség mögött egyértelműen a megnövekedett élelmiszerárak vannak: a statisztikák szerint júliusban 11,0 százalékkal drágultak az élelmiszerek a németeknél, míg áprilisban még nagyobb volt az emelkedés, akkor 17,2 százalékos drágulást mértek.
Csökkenő importárak a magas bázis miatt
Júniusban az olcsóbb energia miatt jelentősebben csökkentek a németországi import árai, mint az elmúlt, közel 14 évben. Az importárak a nyár elején átlagosan 14,1 százalékkal estek vissza az előző év azonos hónapjához képest – közölte hétfőn a Szövetségi Statisztikai Hivatal. Ez a legerősebb csökkenés 2009 szeptembere óta, amikor is az árak ugyanilyen mértékben zuhantak a globális pénzügyi válság nyomán.
Az importárak már májusban is jelentősen, 9,1 százalékkal csökkentek, ugyanakkor az elmúlt évben időnként több mint 30 százalékkal emelkedtek.
Ebben a döntő tényező az ukrajnai háború volt, amely jelentősen megdrágította az energiát és a nyersanyagokat – derül ki a Süddeutsche Zeitung által idézett elemzésből. A statisztikai hivatal a mostani árcsökkenést elsősorban a tavalyi magas bázissal magyarázza. A bázishatás különösen az energiaimportban mutatkozik meg, amely júniusban 44,9 százalékkal volt olcsóbb, mint egy évvel ezelőtt. Az importárak a fogyasztói árakat is befolyásolják, amelyekre az Európai Központi Bank (EKB) alapozza monetáris politikáját. Ismert: a magas infláció elleni küzdelemben az EKB 2022 nyara óta jelentősen megemelte irányadó kamatait. A közelmúltban azonban még inkább a gazdasági fejleményektől tette függővé irányát, ami visszafogta a jövőbeli kamatvárakozásokat.
Sokan nem tudnak félretenni az időskorukra
A tartós infláció gondokat okoz a németországi fogyasztóknak, például meghatározó azon polgárok száma, akik semmit nem tudnak félretenni az időskori magánellátásra. Ezt a biztosítási ágazat is megérzi az életbiztosítási üzletágban.
A tartós infláció továbbra is megterheli a háztartásokat, és sokakat megfoszt a megtakarítási lehetőségektől
– nyilatkozta Jörg Asmussen, a Német Biztosítóipari Szövetség vezérigazgatója a Berliner Morgenpost-nak. Mint jelezte, a szövetség a díjak 4,3 százalékos csökkenésére számít az év során, ezen belül az életbiztosítások piacán tavasszal még 5,5 százalék volt a visszaesés. A biztosítók szövetsége emiatt díjemeléseket vár valamennyi termékcsoportban, amelynek átlaga 1,3 százalékos lenne összességében.
Leginkább a vagyon- és balesetbiztosításokban várható drágulás, mintegy 6,6 százalékos mértékben.
Nem kímélik az autósokat sem, akiknek 3,6 százalékkal emelkedhet az éves fizetendő díjuk, amely a jelentősen megnövekedett kárköltségek fedezetére szolgálhat. A szövetség jelenleg mintegy 2,5 milliárd euróra becsüli a biztosítók veszteségeit.
Tovább csökkent az infláció Ausztriában
Az osztrák statisztikai hivatal gyorsbecslése szerint az infláció júliusban 7,0 százalékra csökkent a júniusi 8,0 százalék után Ausztriában, amivel 2022 márciusa óta a legalacsonyabb szinten van, ugyanakkor továbbra is magas a ráta.
Júniusban még 8,0 százalékos, májusban 9,0 százalékos volt az infláció a sógoroknál, míg januárban 11,2 százalékot mértek.
A júliusi csökkenés elsősorban amiatt történt, mert mérséklődött a nyomás a háztartási energia árain
– hívta fel a figyelmet a Salzburger Nachrichten. Az osztrák statisztikai hivatal hétfői közlése szerint az üzemanyag és a fűtőolaj ára csökkent jelentősen az előző év júliusához képest.
Az uniós összehasonlításra harmonizált fogyasztói árindex (HICP) ezzel együtt magasabb, mint például Németországban, ahol pénteken 6,2 százalékos várható inflációról számoltak be júliusra.
Jelentősen nőhet a sógorok nyugdíja
Az elmúlt tizenkét hónap inflációs rátái szerint 2024-ben jelentősen – 9,7 százalékkal – emelkedhetnek a nyugdíjak Ausztriában, legalábbis ekkora lehet a nyugdíjkorrekció, amely a fogyasztói árindex átlagos növekedésén alapul. Az osztrák statisztikai hivatal hétfői tájékoztatása szerint a Szociális Minisztérium által számolt korrekciós tényező még változhat, mert júliusra még csak gyorsbecslés jelent meg az inflációról, és még a júniusi értéket sem állapították meg véglegesen – jegyzi meg a Der Standard.
Tavaly minden nyugdíjat kompenzáltak a 2021 augusztusa és 2020 júliusa között számított 5,8 százalékos infláció miatt.
Emellett a nyugdíjasok márciusban kaptak szociális besorolású, adó- és illetékmentes közvetlen juttatást.
(Thurzó Kata)