Dübörgő víztömeg helyett a vízből kiálló, mohával borított sziklák látványa fogadja a svájci Rajna-vízeséshez látogatókat, miután az elmúlt hetek csapadékhiánya miatt a Rajna vízszintje rendkívüli módon lecsökkent.
A 150 méter szélességben, 23 méteres magasságból lezúduló Rajna-vízesés vízhozama csupán a fele az áprilisban szokásosnak.
A helyzet javulásához hosszú ideig tartó, nagy területre kiterjedő csapadékra lenne szükség – nyilatkozta Michele Oberhansli, a svájci környezetvédelmi hivatal szakértője, aki szerint azonban nem túl biztatóak a meteorológiai előrejelzések. Bizonyos mennyiségű csapadékra ugyan számítanak, de ez korántsem lesz elegendő a hiány pótlására.
A vízesés közelében található neuhauseni vasútállomásnál jelenleg másodpercenként 170 köbméter a Rajna vízhozama, ami jóval elmarad az áprilisi 316 köbméteres átlagmennyiségtől.
A vízhozam januárban és februárban a legalacsonyabb, majd tavasszal és nyáron, többek között az Alpok gleccsereiből kiolvadó vízzel kiegészülve emelkedésnek indul. A problémát idén az okozza, hogy túl kevés csapadék hullott télen Svájc keleti részén, a Rajna vízgyűjtő területén, és a szokásosnál kevesebb volt a hó. Ráadásul évtizedek óta folyamatosan húzódnak vissza a gleccserek, amelyek a nyári hónapok vízháztartása szempontjából kulcsfontosságúak, és ez a folyamat jelentős kihatással van a tavaszi vízellátásra.
Nagyon valószínűnek tartom, hogy szinte az összes gleccser el fog tűnni, és őszintén remélem, hogy az Aletsch-gleccsernek ezen a magaslatán talán sikerül megőrizni a jég egy részét – mondta Matthias Huss, a GLAMOS igazgatója a Reuters hírügynökségnek Európa legmagasabban fekvő vasútállomásán, Jungfraujochnál.
A Svájci Tudományos Akadémia a Gleccserek Világnapja alkalmából közzétett kutatásában két forgatókönyvet vázolt fel.
- Az egyikben nem szerepelnek a klímavédelmi intézkedések, és eszerint az Aletsch-gleccser három mellékága egy hatalmas jégfolyammá olvad össze, amely eltűnése után mindössze egy szürke völgyet hagy maga után.
- A másik forgatókönyv szerint, amelyben a globális felmelegedés okozta hőmérséklet-növekedést két fok alatt sikerül tartani, ez a jégfolyam ugyan rövidebb és vékonyabb formában, de megmarad, a tengerszint emelkedésének veszélye pedig jelentős mértékben csökken.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Jobbak vagyunk, mint Ausztria, és ezt maga az Eurostat állítja

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot, mutatjuk a legfrissebb számokat

Újabb európai országot támadnak az oroszok

Nem egyértelmű, hogy a tulajdonosnak joga van-e eladni a saját lakását

Anyák szja-mentessége: a kormány adott ajándékot meg nem is

Varga Mihály: Megjelentek a recessziós kockázatok

Nagy Márton bejelentést tett: újabb szektorba avatkozhat bele az állam
