Mint a mellékelt ábra mutatja, Szaúd-Arábia nem ismer lehetetlen, csak pénz kérdése a projekt. A szaúdiak legújabb merész ötlete, hogy most épp egy téli csodaországot álmodtak meg Neom hegyei közé. A sajátos sivatagi síparadicsomot közel 461 milliárd eurós költségvetésből építik fel.
Szaúd-Arábia készülő alpesi városa egész pontosan az ország északnyugati részén, Tabuk tartományban épül Trojena néven, ahol a sípályák és a lenyűgöző épületek mellett többek között egy hegyi tó is helyet kap.
Pontosan tisztában vagyunk vele, hogy a síelés műfaja elsőre meglehetően nevetségesen hangzik Neom lejtőin, ugyanakkor ezt kivitelezni egyáltalán nem olyan nehéz, mint sokan gondolnák. Például csupán mínusz 3 Celsius fokra van szükségünk ahhoz, hogy Neomban havat hozzunk létre, és ezt az év három hónapjában meg tudjuk csinálni
– mondta el az Euronews Travelnek Clark Williams, a Trojena projekt kommunikációs vezetője.
Az ígéretek szerint a fenntartható turizmust szem előtt tartva Trojenát úgy építik fel, hogy a hó előállításához minimális vízfelhasználást alkalmazzanak, és maximálisan törekedjenek a körforgásos gazdaságra.
„A hóágyúzás során a lehető legtöbb fenntartható erőforrást be fogjuk vetni, legyen szó nap- vagy szélenergiáról” – tette hozzá Clark Williams.
Nem csak egy téli csodaország
A terveknek megfelelően összesen 36 kilométer hosszúak lesznek a trojenai sípályák, a téli síszezonon kívül pedig a városba épített hegyi tónál hűsölhetnek a látogatók, akik számos vízi sportot űzhetnek, illetve a hegyi kerékpározásra is lesz lehetőségük.
Nyáron pedig azért lehet vonzó Trojena, mert az átlaghőmérséklet itt ekkor tíz fokkal alacsonyabb, mint más szaúdi városokban, ahogy a páratartalom is jóval olcsóbb.
Mi mindent találnak még ezen túl a turisták a sivatagi síközpontban?
- egy egészen új tájat;
- éttermeket;
- egy luxus wellnessfürdőt;
- több szállodát;
- bárokat;
A szaúdi Trojena-síközpont megnyitását 2026 végére vagy 2027 elejére tervezik. A nagyszabású projekt jelenleg a fejlesztés első fázisában van, ugyanakkor az építőmunkások már a beruházás helyszínen laknak és dolgoznak. A jelenlegi tervek szerint a készülő „falu” 7000 állandó lakossal üzemel majd, ők lesznek az, akik állandó jelleggel Trojenában élnek és dolgoznak. 2030-ra pedig összesen 3,5 millió turistával számolnak.