Több ezer ember tüntetett hétfőn több szerbiai városban a Rio Tinto 2,55 milliárd dolláros (930 milliárd forintos) lítiumbánya-projektjének tervezett újraindítása ellen. A tüntetők attól tartanak, hogy a fejlesztés károsítja a környezetet.
A SeeNews beszámolója szerint a legnagyobb tüntetésen, Szabácsban, ahol körülbelül 7000 ember gyűlt össze, a tiltakozók táblákat vittek magukkal a következő üzenettel: „Nem a Rio Tintóra, tiszta levegőt és tiszta vizet akarunk”.
Az elmúlt napokban több városban is tiltakozásokat tartottak, a következő napokban pedig további demonstrációkat terveznek.
Egy nemrég közzétett tanulmányban szerb tudósok egy csoportja azt állította, hogy az ország nyugati részén található lítiumlelőhelyet a környezeti kockázatok miatt nem lenne érdemes bányászni. A lelőhely az egyetlen a világon, ahol lakott és termékeny mezőgazdasági területen terveznek lítium kitermelést.
A szerb kormány többször is kijelentette, hogy a tervezett bányát a legmagasabb ökológiai szabványok szerint fejlesztik. A Rio Tintónak még be kell nyújtania a projekt környezeti hatásvizsgálatát.
A hónap elején írt alá egy stratégiai partnerségről szóló megállapodást Szerbia és az Európai Unió a fenntartható nyersanyagok, az akkumulátor-értékláncok és az elektromos járművek területén. A lítium létfontosságú az akkumulátorgyártáshoz, és az egyik legkritikusabb ásványi anyag az energiaátmenethez.
Az EU-val kötött megállapodás azután jött létre, hogy a szerb kormány visszaállította a projekt engedélyét a Jadar-völgyben, két évvel azután, hogy környezetvédők megakadályozták a fejlesztést.
Aleksandar Vučić szerb elnök egy közelmúltbeli interjúban arról beszélt, hogy a tervezett bányában az előrejelzések szerint évi 58 ezer tonna lítiumot állítanak elő, ami az európai elektromos járművek gyártásának 17 százalékához, vagyis körülbelül 1,1 millió autóhoz elegendő.