Bejárta a világot az a fénykép, amelyen a háború elől Németországba menekült Anas Modamani 2015-ben szelfizik Angela Merkel akkori német kancellárral egy berlini menekültközpontban. A Bild című német lap megkérdezte tőle, hogy mik a tervei az Aszad-rezsim bukása után.
A 27 éves szír férfi nem akar visszatérni hazájába, már gyökeret eresztett Németországban: operatőrként dolgozik, gazdasági kommunikációt tanult, és egy ukrán nővel kötött házasságot. Két éve megszerezte német állampolgárságot is, így a kitoloncolástól nem kell tartania.
Németország az otthonom
- fogalmazott a lapnak, hozzátette:
Németország már nem akar több menekültet fogadni, pedig Szíriában még mindig veszélyes élni. A családom légitámadások elől menekülve kénytelen volt a pincében és a folyosókon aludni. Szeretném őket biztonságban tudni, de erre egyre kevesebb az esély.
A szír férfi elmondta azt is, hogy a szülei Németországba hozatásán fáradozik, de a családegyesítés reménytelennek tűnik, bonyolult, költséges folyamat.
Modamani szerint a szíriai háború és annak következményei továbbra is megkeserítik az ott élők életét.
- A romokban heverő ország,
- az elhúzódó gazdasági válság
- és az alapvető infrastruktúra hiánya miatt Szíria hosszú távon nem alkalmas az életre.
Ha a damaszkuszi repülőtér újra működőképes lesz, Modamani jövőre meglátogatja a családját, de csak rövid látogatást tervez:
Nyaralni vagy családlátogatásra szívesen megyek, de élni nem tudnék ott többé
- mondta.
A lap megjegyzi, hogy Anas Modamani története nem egyedi, több százezer szíriai menekült van hasonló helyzetben. Bassár el-Aszad szíriai diktátor bukása ellenére a menekültek hazatérése továbbra is bizonytalan, a biztonságos élet feltételei még mindig nem adottak az országban.