A döntés azután született meg, hogy Belgium, Németország, Görögország, Olaszország, Hollandia, Nagy-Britannia és Németország is kijelentette, hogy leállítják a szíriai menedékkérelmet egy nappal azután, hogy a lázadó erők megbuktatták az ország diktátorát –írja a Politico.

Ausztria ezt már eggyel tovább fokozza, bejelentette ugyanis, hogy tervezi a szíriai migránsok kitoloncolását.

Utasítottam a minisztériumot, hogy készítsen elő egy rendezett visszatérési és kitoloncolási programot Szíriába

– mondta Gerhard Karner belügyminiszter az osztrák médiának.

Az az információ azonban elmaradt, hogy mely migrációs státuszokat érinti az intézkedés. Jelenleg az ország statisztikai hivatala szerint mintegy 100 ezer szíriai él Ausztriában. 

Egy nappal azután, hogy a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) - amelyet az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság terrorszervezetként tart nyilván - vezette szíriai lázadócsoportok elfoglalták Damaszkuszt, Ausztria, Belgium, Olaszország, Németország, Görögország és Hollandia a lázadók sikerén felbuzdulva felülvizsgálja migrációs politikáját, és mind a hat ország bezárja kapuit a menedékkérők előtt. Az Egyesült Királyság is közölte, hogy leállítja a szíriaiak menedékkérelmeinek feldolgozását.

A menekültügyi politikák felülvizsgálatára vonatkozó döntések az elmúlt hónapokban a bevándorlásellenes szélsőjobboldali pártok népszerűségének növekedésével párhuzamosan születtek az Európai Unióban. Németországban például februárban előrehozott választások lesznek, és a szélsőjobboldali pártok jelenleg erősen szerepelnek a felmérésekben.

Menekültjogi és segélyszervezetek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a menedékkérelmek leállításáról szóló döntés túl korai, mivel Szíria egyes részein továbbra is folynak a harcok, és a politikai stabilitás kérdései is felmerülnek.

Kevesebb mint 10 nap alatt a szíriai lázadó erők véget vetettek az 1970-es puccs óta Szíriát irányító Aszad család több évtizedes uralmának. Több mint 4,5 millió szíriai jutott el Európába azóta, hogy Aszad 2011-ben, az arab tavasz közepette lecsapott a tüntetésekre és az eltérően gondolkodókra, ami hosszú, véres polgárháborúhoz vezetett, amelynek során 600 ezer ember vesztette életét.

Hétfőn Görögország 9 ezer szíriai menedékkérelem feldolgozását függesztette fel. Egy magas rangú görög tisztviselő hozzátette, a kormány pénteken dönt arról, hogy teljesen leállítják-e a Szíriából érkező kérelmek feldolgozását.

Belgiumban több mint 3 ezer szíriai kérelmet helyeztek várakozó státuszba, de több más ország is fontolóra vette a kérelmek beszüntetését. 

Teljesen megbénultak a kormányzati szolgáltatások a szír hatalomátvétel óta

Amióta összeroppant az elmenekült diktátor rendszere, inkább otthon maradnak a dolgozók, akik a közszolgáltatások fenntartásáért felelnének. A rövid úton lezajló rezsimváltás miatt akadozik az állam működése, és az erőszak sem hagy alább mindenütt.
Bővebben>>>