A White Helmets mentőcsapatai közölték, hogy befejezték a kutatást a hírhedt szíriai Szednaja katonai börtönben. Titkos cellákban vagy pincékben elrejtett lehetséges túlélő foglyokat kerestek, de senkit nem találtak  számolt be a BBC. 

Kutyás egységek és speciális csapatok fésülték át hétfőn a börtönt és annak területét, miközben tömegek gyűltek össze annak reményében, hogy megtalálják eltűnt hozzátartozóikat.

A kutatás során nem tártak fel nyitott vagy rejtett területeket a létesítményen belül

– közölte a mentőszervezet. 

A lázadók előzőleg arról számoltak be, hogy csaknem 40, kínzás nyomait mutató holttestet találtak egy damaszkuszi kórház ravatalozójában. Ezért feltételezték, hogy esetleg találnak még élő foglyokat a hírhedt börtönben.

Eközben a Bassár el-Aszad elnök megbuktatásához vezető iszlamista fegyveres csoport vezetője bejelentette, hogy 

felelősségre vonják azokat a volt magas rangú tisztségviselőket, akik az ország 13 éve tartó polgárháborúja során a politikai foglyok kínzását felügyelték.

Abu Mohammed al-Jolani közölte, hogy nyilvánosságra hozzák a tisztviselők nevét, és a más országokba menekülők hazatoloncolását kérik. Jutalomban is részesítik azokat, akik tájékoztatást adnak a bűnösök tartózkodási helyéről.

A Syrian Observatory for Human Rights nevű brit emberi jogi megfigyelőcsoport szerint 

csaknem 60 ezer embert kínoztak meg és öltek meg az Aszad-kormány börtöneiben és több mint 100 ezren tűntek el azóta, hogy Aszad 2011-ben elrendelte a polgárháborút kirobbantó demokráciapárti tüntetések brutális leverését.

A törökországi székhelyű, a Szednaja Börtönben Fogva tartottak és Eltűntek Egyesülete (ADMSP) egy 2022-es jelentésében egyenesen úgy fogalmazott, hogy a börtön valójában haláltáborrá vált a konfliktus kezdete után.

Légifelvétel a damaszkuszi Szednaja börtönről 2024. december 9-én
Légifelvétel a damaszkuszi Szednaja börtönről 2024. december 9-én
Kép: AFP, Omar Haj Kadour

Becslések szerint 2011 és 2018 között több mint 30 ezer fogvatartottat végeztek ki az intézményben, vagy haltak meg a kínzás, az orvosi ellátás hiánya és az éhezés miatt.

A szabadult foglyok szerint 2018 és 2021 között további 500 fogvatartottat végeztek ki.

A halottakat később a damaszkuszi Tishreen Katonai Kórházba szállították nyilvántartásba vételre, és katonai sírokba temették őket. A fogvatartottak családjainak soha nem adták át a holttesteket.

Az Amnesty International az „emberi vágóhíd" kifejezést használta a Szednaja leírására, és azt állította, hogy a kivégzéseket az Aszad-kormány legmagasabb szintjein engedélyezték. 

Az ilyen gyakorlatok a szervezet szerint háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősülnek.

Az Aszad-kormány korábban alaptalannak és igazságtalannak nevezte az Amnesty állításait, hangsúlyozva, hogy Szíriában minden kivégzést megfelelő eljárás előzött meg.