Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál, a kimenekített magyarokat és külföldi állampolgárokat szállító Airbus A319-es honvédségi repülőgép földet érését követően elmondta: "a magyar emberek biztonsága a legfontosabb bárhol is vannak a világon".

Az akcióval pedig minden magyar épségben hazatérhetett Szudánból

– tette hozzá.

A miniszter kiemelte: a nagy körültekintést igénylő, precízen végrehajtott "Sivatagi karaván" nevű akció

technikai részleteiről biztonsági okokból nem mondhat többet, de a művelet révén sikerült a hét magyar mellett nyolc nemzet, köztük amerikai, kanadai, norvég, török és szudáni állampolgárokat Dzsibuti érintésével Magyarországra hozni.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf köszönetét fejezte ki az akció valamennyi résztvevőjének, akik révén sikerült az országban rekedt 32 embert a lehető legrövidebb időn belül, biztonságosan kimenekíteni.

Szudánban április 15-e óta folynak összecsapások a 2021-es katonai hatalomátvételt irányító Abdel Fattáh al-Burháni tábornok vezette hadsereg, valamint ellenlábasa és egykori helyettese, a Hemedti néven ismert Mohamed Hamdan Dagalo tábornok ellenőrzése alatt álló, félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) között.

A szudáni egészségügyi tárca szerint az összecsapásoknak már 512 halálos áldozata és 4193 sebesültje van. A szemben álló felek hétfőn háromnapos tűzszünetben állapodtak meg, az Afrikai Unió (AU) pedig tartós fegyvernyugvást sürgetett. A harcok kirobbanása óta több ország is megkezdte állampolgárainak kimenekítését Szudánból, miközben az elmúlt öt napban több mint 10 ezer, különböző állampolgárságú ember menekült Egyiptomba. 

Mit keres a Wagner-csoport Szudánban?

Miután Szudánban csaták törtek ki a hadsereg és az RSF-nevű félkatonai csoport között, kérdések merültek fel a Wagner-csoport orosz zsoldoshadsereg részvételével kapcsolatban – írta az Index. A Wagner-csoport Omar el-Basír volt elnök kormányzása idején kezdte meg bevetéseit Szudánban, akit 2019-ben távolítottak el a hatalomból a nagyszabású tüntetések miatt.

Attól tartva, hogy uralma nem áll stabil lábakon, el-Basír 2017-ben Oroszországba utazott, hogy találkozzon Vlagyimir Putyin elnökkel. Röviddel később a Meroe Gold, az orosz M Invest nevű cég új bányászati vállalata orosz szakértőket küldött Szudánba, amely Afrika harmadik legnagyobb aranytermelője. 2020-ban az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma szankcionálta az M Investet és a Meroe Goldot, mondván, vizsgálatai feltárták, hogy

Az el-Basír elleni 2019-es tiltakozások során a Wagner-csoport tényleges közvetlen szereplővé vált a tüntetések visszaszorításában. Miután el-Basírt eltávolították a hatalomból, Prigozsin megpróbált igazodni Abd el-Fattáh el-Burhán hadseregfőnökhöz. A viszony azonban megromlott a 2019-es kartúmi mészárlás után, amikor a szudáni biztonsági szolgálatok kíméletlenül feloszlattak egy ülést, és visszaszorították a Wagner-csoportot.

Nem tudni, hogy a Wagner-csoport részt vesz-e a jelenlegi szudáni harcokban. Szakértők szerint nagy valószínűséggel igen, hogy megtartsa jelenlétét az országban, és megvédje üzleti érdekeit. Oroszország szudáni nagykövetsége mindenesetre aggodalmát fejezte ki az erőszak miatt, és tűzszünetre, valamint tárgyalásokra szólította fel a harcoló feleket.