Öt elkövető, a karácsonyi vásáron elhelyezett bomba, 34 halott: ezek az állítások nem sokkal a péntek esti magdeburgi karácsonyi vásár elleni támadás után terjedtek el a közösségi oldalakon. A nyomozás jelenlegi állása szerint márpedig mindegyik téves információ volt – hívta fel a figyelmet szombat délután a Tagesschau.
A rendőrségi jelentések alapján megállapítják: különösen a jobboldali szélsőséges körök próbálták meg gyorsan politikailag felhasználni az aktust, és hamis állításokkal szítani a közhangulatot.
Szíriai elkövetőkről beszéltek, mielőtt a rendőrség megszólalt
Leginkább a szélsőjobboldali, osztrák származású Martin Sellner közölt számos félrevezető bejegyzést Magdeburgról a Telegram csatornáján, még mielőtt a hivatalos szervek bármiféle információt publikáltak volna.
Sellner és politikai oldalának több más szereplője például közvetlenül a bűncselekmény után azt terjesztette, hogy a feltételezett elkövető egy olyan szír bevándorló, aki a 2015/16-os menekültügyi válság idején érkezett Németországba.
Ezt a narratívát pedig külföldön is átvették, az iszlám és Angela Merkel volt kancellár politikája elleni megjegyzésekkel – idézi a lap.
Börtönbe küldené Angela Merkelt
Ahogy azt a németországi sajtóhírek és a rendőrség közlései alapján megírtuk, a magdeburgi karácsonyi vásár látogatói ellen elkövetett támadással gyanúsított férfi egy 50 éves, 2006 óta tartózkodási engedéllyel rendelkező elkövető, aki Szaúd-Arábiából érkezett, és legutóbb Szász-Anhaltban dolgozott orvosként a pszichoterápia területén.
A jelenlegi információk szerint a hatóságok nem iszlamistaként ismerték, hanem politikai menekültként 2016 óta rendelkezik menedékjoggal, saját bevallása szerint a szaúd-arábiai királyi család ellenzéki szereplőjének tartják.
Angela Merkel kapcsán X-fiókja egyik bejegyzésében a férfi az írta: a volt német vezetőnek élete hátralévő részét börtönben kellene töltenie „Európa iszlamizálására irányuló titkos bűnözői projektje miatt”.
Kiszínezték az egyébként is tragikus eseményt
A Tagesschau tisztázó cikkében említett Martin Sellnerék azt is terjesztették, hogy nemcsak egy, hanem öt elkövető volt pénteken, és valószínűleg több forgatókönyvük van, például a robbantás, amit a rendőrség szintén cáfolt.
Eltúlozták az áldozatok számát is: az AfD egyik parlamenti képviselője például 11 halottról adott hírt, míg Sellner egy bejegyzésben 34 embert említett.
Jelenleg öt halálos áldozat bejelentéséről szólnak a hivatalos hírek.
Ezek mellett olyan, képernyőfotókkal archivált közösségi posztok is megjelentek, amelyekhez régebbi videókat töltöttek fel, amin szíriai menekültek ünnepeltek Bassár el-Aszad szír uralkodó bukása után – ehhez azt állították, hogy a magdeburgi támadást éljenzik a szíriaiak – mutatnak rá.
Jobb, ha ellenőrizzük a hírek forrását
A hamis állításokkal táplált közösségi híradás a félretájékoztatás klasszikus módszere
– hívják fel a figyelmet, megjegyezve, hogy ezek az akciók főként a gyűlölet szítására alkalmas politikai cselekedetek.
A németországi elemzés szerint tombolások, támadások vagy súlyos balesetek után mindig hamis bejelentések terjednek a közösségi oldalakon, a dezinformációk azonosítására ugyanakkor nincs egységes módszer.
Ezért óva intik a felhasználókat, miszerint csak megbízható forrásokból tájékozódjanak, például a nemzetközi hírügynökségektől, vagy a saját nyugalmuk megőrzése és a közhangulat érdekében hagyatkozzanak a hivatalos szervek közvetlenül tájékoztatásaira.