Németország fővárosa az elmúlt évtizedekben egybeforrt a lükető tech-ütemekkel és a féktelen hedonizmussal. A növekvő költségek miatt azonban hamarosan bezárja kapuit a város két leghíresebb szórakozóhelye, a Wilde Renate és a Watergate.
Több vállalkozó már egy fogalmat is alkotott a techno halk pusztulásának jelenségére: „Clubstorben”, azaz „klubhalál”. A Bloomberg cikke szerint azonban az iparág mintegy 1,5 milliárd euróval járul hozzá a helyei gazdasághoz, ráadásul már az UNESCO is elismeri a klubok kulturális jelentőségét.
Az egyik klubtulajdonos a lapnak azt nyilatkozta: a koronavírus-járvány után sok szórakozóhely egyszerűen nem definiálta újra magát.
A jelenség tekintetében a számok is magukért beszélnek: a berlini repülőtér utasforgalma 2023-ban még mindig csak a 65 százaléka a járvány előtti szintnek, míg a vendégéjszakák száma a 2019-es adat 87 százalékát éri el.
A cikk szerzője azt is megjegyzi, hogy a berlini buliturizmus forradalma a berlini fal leomlása után, 1989-ben vette kezdetét, legnagyobb részt azért, mert a bérleti díjak és a lakhatási költségek rendkívül megfizethetők voltak: 2010 első negyedében egy újépítésű ingatlan négyzetméter ára 7,4 euró volt, most viszont már megközelíti a 20 eurót.
Maga a Watergate is többek között azzal indokolta a bezárását 22 év után, hogy a buliszcéna a túlélésért küzd. Ráadásul egy nemrégiben végzett felmérés szerint a klubok kétharmada rossznak vagy nagyon rossznak ítélte meg az üzleti kilátásait a következő évre vonatkozóan, a bevételeik pedig idén átlagosan közel 10 százalékkal csökkentek 2023-hoz képest.
A lap szerint az is rontja az összeképet, hogy a fapados légitársaságok elkerülik Berlint a magas légiközlekedési adók és díjak miatt, emiatt pedig a turisták is távol maradnak.
Emellett egy egész generáció tanulta meg a pandémia alatt más módon, digitálisan, fesztiválokon vagy illegális rave-bulikon fogyasztani a zenét, ezekhez képest a klubok belépési díja nagyot drágult, ahogy az italok is, utóbbinál pedig az sem segít, hogy manapság a fiatalok egészségtudatosabbak vagy inkább kábítószert fogyasztanak – írja a lap.
Nincs Airbnb? Megyek máshová! – jól itthagynak bennünket a turisták?
Turisztikai szakemberek úgy vélik, hogy a magánszállásadók mellett a helyi vendéglátás és kiskereskedelem is sokat veszít az Airbnb tiltásával. Akik pedig ilyen szállást keresnek, nem fognak a hotelekben kikötni. Inkább más ország felé veszik az irányt.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!