Nem újkeletű itthon sem a nyugdíjasok átverését célzó bűnözés, de például a szomszédos Ausztriában is csúcson van az idősek hiszékenységét kihasználó, tisztességtelen átverések száma. 2021 óta folyamatosan nő az ilyen, profi bűncselekmények aránya, amelyek karácsony környékén tetőznek, és az elmúlt két évben 35 millió euró értékű kárt okoztak Ausztriában – közölte a szövetségi belügyminisztérium.
A Kurier idézi Manuel Scherscher, a Szövetségi Bűnügyi Rendőrség kriminológusát, aki elmondta: az elkövetők nagyon ügyesek, álrendőröknek adják ki magukat és a mostani trendek szerint jellemzően kétféle trükköt alkalmaznak. Célpontjuk általában az idős emberek, akiket a módszerük szerint váratlan hírekkel lepnek meg azzal a szándékkal, hogy megfosszák őket a megtakarításaiktól.
Kapcsolódó
Védelmet ajánlanak fel
Első lépésben az áldozatokat felhívják a magukat rendőrnek, bírónak vagy ügyésznek kiadó csalók. A sértetteknek vagy azt mondják, hogy betörők célpontjaivá váltak, ezért védelmet ajánlanak fel, vagy azt, hogy egy hozzátartozójuk okozott autóbalesetet, aki csak óvadék ellenében szabadulhat a letartóztatásból – részletezték a módszereket.
Röviddel később mindkét esetben az állítólagos rendőrök kopogtatnak az áldozatok ajtaján, hogy a betörőkkel szemben „megóvják” az otthon tartott készpénzt vagy vagyontárgyakat, illetve átvegyék az óvadékot a hozzátartozó szabadulása érdekében.
A hatóság kiemelte: a bűnözők nagyon profin járnak el. Például a telefonkönyvekben régebbinek tűnő neveket keresnek ki, hogy nagy eséllyel nyugdíjas vegye fel a telefont, de az is gyakori, hogy pártcédulákat vesznek elő, amelyből megtudják a gyerekek vagy unokák nevét is, akiket a hitelesség kedvéért megemlítenek a telefonban.
A háttérben gyakran emberek zokogása is hallatszik, amiről azt állítják, hogy a bajba került családtagok sírnak – mondta a kriminológus.
Kihasználják az érzelmeket
Az osztrák rendőrség arra figyelmeztetett, hogy az alattomos bűnözők lelki nyomást gyakorolnak a felkeresett idősekre, igyekeznek kihasználni az érzelmeket.
Pedig egy olyan rendőr, aki az ajtóban állva vagy telefonon pénzt vagy értékeket kér, egészen biztos, hogy csaló, nem szabad hinni neki
– emelték ki a figyelmeztető jeleket.
A módszer mégis működik, mivel a lelketlen csalók óriási anyagi károkat okoztak eddig az osztrák nyugdíjasoknak, akikről átlagosan fejenként 25 ezer eurót húznak le. Ám nem csak a készpénzre utaznak, hanem ékszereket vagy nemesfémeket is elfogadnak – például Alsó-Ausztriában egy idős asszonytól kétmillió euró értékű ékszert is elloptak, amit bőröndben kellett átadnia.
Ez a módszer a sógoroknál először 2021-ben jelent meg, azóta közel 1600 esetet regisztráltak a hatóságok, amelynek negyede sikeres átveréssel végződött. Ugyanakkor a be nem jelentett bűnügyek száma ennek ötszöröse lehet.
Külföldi elkövetők, akcentus nélkül
A telefonos csalók a tapasztalatok szerint leginkább Törökországból, Szerbiából vagy Lengyelországból származnak, de hibátlanul, akcentus nélkül beszélnek németül. Közülük csak az elmúlt évben 99 gyanúsítottat tartóztattak le az osztrákoknál – ebben a legtöbb segítséget azok a célba vett idősek adták, akik potenciális áldozatként gyanút fogtak, és inkább tárcsázták a rendőrséget.
A rendőrök figyelmeztetése szerint:
- sem a bankok, sem az ügyészség, sem a rendőrség nem bonyolít le ilyen telefonokat, ezért a legjobb azonnal megszakítani a hasonló, gyanús hívást
- a rendőrség általában nem fogad el és nem tart meg készpénzt vagy értéktárgyakat, és nem kérdez rá a banki egyenlegre, ezért ajánlott az óvatosság, ha ezzel próbálkozik valaki. Ha a hívó pénzt kér, jobb azonnal megszakítani a telefonbeszélgetést
- sokat segít a nyomozásban, ha a potenciális áldozat feljegyzi a hívó számát
- az idősek figyelmeztessék a hozzátartozóikat ezekre a csalási formákra és viszont!
- jelöljenek ki olyan rokonokat, akik egymással kapcsolatba léphetnek, ha az idős családtag nem elérhető!
- megtévesztő próbálkozás esetén azonnal értesíteni kell a rendőrséget
Új trükkel támadnak a telefonos csalók, de továbbra is a pénzünket akarják
A legújabb módszer szerint már azt a számot is hamisítani tudják, amit kiír a telefonunk képernyője. Bővebben --->
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!