Wisconsin megnyerésével biztossá vált Donald Trump elnökválasztáson aratott győzelme,

a csatatérállam megnyerésével 277 elektori szavazattal rendelkezik, a győzelemhez pedig 270 szavazat szükséges.

Így szavazott Amerika

Az első szavazóhelyiségek bezárása után Vermont 3 elektori szavazatát Harris, míg Kentucky 8, Indiana 11 és Nyugat-Virginia 4 elektori szavazatát Trump nyerte el.  

Ezt követően Trump megnyerte a kulcsfontosságúnak számító Floridát, 13 százalékkal győzte le a demokrata jelöltet.

A csatatérállamok közül először Észak-Karolina hirdetett eredményt: a 16 elektori szavazat a republikánus elnökjelöltté lett. Ezt követően nem sokkal Georgiában is kihirdették Donald Trump győzelmét. Pennsylvania behúzásával pedig lényegében el is dőlt a választás, nem maradt Kamala Harris előtt út a győzelemhez.

Új aranykort ígért az amerikaiaknak

„Szeretném megköszönni az amerikai népnek azt a rendkívüli megtiszteltetést, hogy az Egyesült Államok 45. és 47. elnökévé választottak. Harcolni fogok minden állampolgárért, családért, mindenki jövőjéért. Minden egyes nap küzdeni fogok a népért, és addig nem nyugszom, amíg meg nem teremtjük azt az erős, biztonságos és virágzó Amerikát, amelyet mi és gyermekeink is megérdemelnek. Ez valóban Amerika aranykora lesz” – mondta támogatói előtt Donald Trump.
 
„Okkal írtunk történelmet ma este, legyőztük azokat az akadályokat, amelyeket senki sem gondolt lehetségesnek, és most már világos, hogy a leghihetetlenebb politikai dolgot értük el” – jelentette ki. Hozzátette: ez a nap örökké emlékezetes marad, mint a nap, amikor az amerikai nép visszanyerte az irányítást országa felett.
 
Donald Trump megismételte fogadalmát, hogy fellép az okmányokkal nem rendelkező bevándorlókkal szemben. A határok lezárása mellett erős hadsereget ígért, valamint az adósságok kifizetését és az adók csökkentését. 

Nem fogok háborút indítani. Meg fogom állítani a háborúkat

– közölte a támogatóival Trump. Végül azt mondta: „itt az ideje, hogy magunk mögött hagyjuk az elmúlt négy év megosztottságát”.

A Szenátusban is átvették a hatalmat a republikánusok

A Szenátusban a választást megelőzően a demokratáknak volt többsége, a 100 szenátorból 51 a demokrata frakcióban ült vagy függetlenként a demokratákkal szavazott. 

Nyugat-Virginiában sikerült először fordítaniuk a republikánusoknak, ahol Jim Justice kormányzót választották meg az állam következő szenátorává. 

A szenátusi többség biztos megszerzését pedig Ohio jelentette, ahol Bernie Moreno legyőzte a hivatalban lévő demokrata szenátort, Sherrod Brown-t. 

Jelen pillanatban így a republikánusok 51 székkel rendelkeznek, míg a demokraták 42-vel, a fennmaradó 7 államban pedig a demokraták birtokolják jelenleg a szenátori posztot, így akár jelentősen is nőhet még a republikánus többség.

Orbán Viktor jó lóra tett

Orbán Viktor kormányfő szerda reggel 7 órakor már kiírta a Facebook-oldalára, hogy „Jó reggelt, Magyarország! Úton egy gyönyörű győzelem felé”.

„Egy fényes győzelmet látok, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését. Hatalmas küzdelmet. Börtönnel fenyegették, elvették a vagyonát, meg akarták ölni, szembefordult vele a teljes médiavilág Amerikában, és mégis győzött” – kommentálta később a miniszterelnök Donald Trump győzelmét.

Orbán Viktor a közösségi oldalára feltett videójában azt mondta: ez mindenkinek, aki hisz az akaratban, a küzdelemben és a kitartásban, nagy biztatást jelent, a világnak pedig a béke reményét. A miniszterelnök úgy véli, óriási esély van arra, hogy az év végére többségben legyenek a nyugati világban a békepárti erők, és legyőzzék a háborúpártiakat.

„Erre most óriási esély van, és ha így történik, akkor meglódulhat a gazdaság, és az amerikai-magyar kapcsolatok is visszatérhetnek a régi aranykorba. Számos tervünk van, amiket Donald Trump elnök úrral a következő évben végre tudunk hajtani” – tette hozzá.