Megközelítheti a 10 százalékot az egyetlen egyszer sem viselt, hanem rögtön megsemmisített termékek aránya az Európai Unió (EU) ruházati piacán.
Évenként akár 594 ezer tonna sosem hordott ruhát és lábbelit égethetnek el, darabolhatnak fel vagy tüntethetnek el más módszerrel az EU-ban
- mutatta ki új vizsgálatában a közösség környezetvédelmi szervezete, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (European Environment Agency - EEA).
Az EEA adatai szerint a visszaküldött vagy el nem adott termékek megsemmisítése miatt évente 5,6 millió tonna üvegházhatású gáz kerül a légkörbe, alig kevesebb, mint Svédország 2021-ben regisztrált teljes éves kibocsátása.
Az EU-ban piacra dobott ruházati termékek 4-9 százalékát semmisítik meg azért, mert nem sikerült eladni, vagy a vásárló visszaküldte. Az online kereskedőknél vásárolt árucikkeknél nagyjából 20 százalék a visszaküldési arány - a ruháknál 20 százalék, a cipőknél 30 százalék -, ami háromszorosan haladja meg a ruházati boltokban értékesített termékek visszaküldési rátáját.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy az online kereskedőknél a visszaküldési folyamat több hetet is igénybe vehet, ami jelentősen rontja a szezonális termékek és divatcikkek esélyét arra, hogy visszakerüljenek a piacra.
Az EEA szerint egyszerre több területen kell lépni a teljesen új, mégis a megsemmisítés sorsára jutó termékek arányának csökkentésére; szükség van az ágazatot megrendszabályozó új előírásokra, de a szemléletformálás, az ismeretterjesztés és a fogyasztói tudatosság erősítése is elengedhetetlen a sikerhez.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!