Ukrajna 1000 napja védekezik az orosz invázió ellen. Mindenki azt találgatja, hogy mikor és persze miként fog véget érni a háború. Leszámítva azt az eshetőséget, ha Donald Trumpnak - a kinevezése után, a kampányígéreteknek megfelelően - valóban sikerül 24 órán belül megállítania, és béketárgyalásra kényszeríteni a feleket.
Erre persze kevesen vennének mérget, különösen annak fényében, hogy Moszkva a felvetést körülbelül kikacagta, amellett pedig már többízben kifejtette, hogy szó sem lehet még fegyverszünetről sem, amíg a különleges katonai hadművelet céljai nem teljesülnek.
Kapcsolódó
Hogy mik is ezek, arról Vlagyimir Putyin már többször beszélt, idén júniusban egészen konkrétan:
- az ukrán hadseregnek ki kell vonulnia a Donbaszból és az úgynevezett Novorosszijából, vagyis a részben megszállt Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon régiók teljes területéről;
- Ukrajnának le kell mondania a NATO-hoz való csatlakozásról és semlegességet kell fogadnia;
- fel kell oldani az összes, Oroszországra kirótt nyugati szankciót;
- Ukrajnának meg kell fogadnia, hogy soha nem enged be a területére atomfegyvereket.
További feltétel még Ukrajna demilitarizálása és az államdóan hangoztatott nácimentesítése.
Nyilván nem nehéz megfejteni ebből a valódi célt: újabb hatalmas területek átadását immár harc nélkül, az összes ukrán katona szélnek eresztését, orosz békefenntartást, és persze a nácinak minőstett Zelenszkij-vezetés leváltását és lecserélését egy Moszkva iránt hűséges apparátusra. Innen nézve nem csoda hogy az ukránok nem csaptak le a remek ajánlatra.
Krzysztof Wojczal lengyel geopolitikai elemző, A harmadik évtized. A világ ma és 10 év múlva című könyv szerzője már 2019-ben megjósolta, hogy Putyin Oroszországa elindít egy új háborút méghozzá az természeti erőforrásokra épülő gazdaságának megmentése érdekében. A szakértő meglehetősen pontosan belőtte a 2022-es időpontot megelőlegezve, hogy ez Európában és/vagy a Közel-Keleten fog bekövetkezni.
Wojczal előrejelzése szerint mára nyilvánvaló, hogy Ukrajna területeket fog veszíteni. Jóformán elképzelhetetlen, hogy teljesüljön az ukrán cél, azaz, hogy visszatérjenek a 2014 előtti határokhoz.
Ahol orosz katonák éppen állnak majd a béketárgyalások alatt, ott lesz Oroszország határa.
Semmi okunk azt feltételezni, hogy az ukránok képesek lesznek visszafoglalni például a Donbászt
– mondta Krzysztof Wojczal a lengyel Fakt-nak adott interjújában.
Az elemző szerint az is kétséges, hogy az esetleges béketárgyalások a fegyveres konfliktus végleges lezárásához vezetnek. Először is azért, mert az ukrán és az orosz álláspontok kibékíthetetlenül távol állnak egymástól. Az oroszok nem mondtak le arról, hogy egész Ukrajnát az ellenőrzésük alatt tartsák, ez pedig Kijev számára nyilván nem opció – magyarázta.
Putyin: Teljesen megőrültek? Ki találta ezt ki?
Az orosz államfő szerint a nyugati országok nagy tévedésben vannak, amikor azt mondják, hogy Oroszország meg fog állni Ukrajnánál. >>>Pláne, mert ha a Nyugat nem akar vesztesként kikerülni a játszmából az a minimum, amit el kell érnie, hogy megőrizze Kijev politikai függetlenségét Moszkvától, valamint garantálja a csatlakozást a NATO-hoz. Akár úgy is, hogy ez adott esetben egy korábbinál kisebb Ukrajnát jelentene - ami - tegyük hozzá - Oroszország számára ugyanúgy elfogadhatatlan változat lenne.
Putyin nem áll meg Ukrajnában
El lehet játszani persze egy olyan gondolattal, hogy mondjuk a Nyugat beleegyezne a tűzszünetbe vagy a békébe, elengedi Ukrajna NATO-tagságát, és ad esetleg Putyin szavára, hogy harmadszor már becsszó nem támadja meg szomszédját.
Nos, ez az orosz célok félreértéséből fakadó hiba lenne. És nem is hiszem, hogy ez megtörténik
– jósolta.
Véleménye szerint a lehető legvalószínűbb forgatókönyv a háború folytatása.
Vlagyimir Putyin a harctereken akarja kezelni az Ukrajna-problémát, főleg, hogy úgy látja, ott előnye van – tette hozzá.
Szerinte Ukrajna irányítása csak az első lépés lehet egy új keleti blokk, a 2.0 változat kiépítése felé, ebben erősen támaszkodva Kínára, amely egyelőre még nem tekinthető Oroszország egyértelmű szövetségesének.
Ez a fajta blokk sokkal nagyobb problémát jelentene a Nyugatnak.
Ráadásul óriási veszélyt hordozhatna és tényleg megnyitná az utat a világháború kitöréséhez. Vlagyimir Putyin - annyi harctéri siker után még magabiztosabbá válna, hajlandó lenne kockázatosabb lépésekre, a NATO-val is ujjat húzna és megjósolhatatlan globális konfliktushoz vezetne.
Putyin már világuralmi terveken gondolkodhat
Megoszlanak a vélemények arról, hogy az egyre inkább felőrlővé váló ukrajnai háború után valóban megáll-e Európa kapuja előtt az orosz hadsereg, vagy sem. >>>Wojczal végül amellett érvelt, hogy Oroszországot itt és most meg kell állítani. Ráadásul ez egy jó lehetőség, mert az orosz haderő és erőforrás nagy része Ukrajnában van lekötve, teszi hozzá. Úgy véli, Putyin egyelőre csak blöfföl, maga is tudja, hogy jelenleg nem jelent valós veszélyt a Nyugatra, gyenge és sebezhető. A kérdés, hogy a Nyugatként miért passzív szemlélője mindennek – zárta gondolatait.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!