A múlt pénteken érkezett meg Kijevbe Magyar Levente, külügyminiszter-helyettes, ahol tárgyalást folytatott Andrij Szibiha külügyminiszterrel. Ezt követően az Energiaügyi Minisztériumba is ellátogatott, mivel Magyarország vált Ukrajna legnagyobb villamosenergia-beszállítójává. Magyar közölte:
az ukrán fél beleegyezett a Barátság-vezetéken keresztül történő olajtranzit további biztosításába.
Ezt a tranzitot vágták el a nyár közepén Lukoil elleni szankciók részeként. Júliusban merült fel a sajtóban, hogy Kijev szankciókkal akadályozza az Oroszországból Ukrajnán keresztül érkező kőolajat. Így a szankciók alól mentesülő – és az orosz energiától továbbra is függő – Magyarország, Szlovákia és Csehország ellátását is veszélyeztetve.
Ezt követően Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó beszélt arról, hogy 2025. január 1-től teljesen elzárják a Barátság II. kőolajvezetéken történő szállítást, ám erről nem értesült a Mol. Pár órával később kiderült, hogy Podoljak elnézte a dátumokat és a szállítás 2029 végéig biztosított a vezetéken keresztül.
Végül szeptember 9-én közölte a hazai olaj- és gázipari vállalat, sikerült megegyezniük a Barátság vezetéken keresztül történő kőolajszállításról, ennek a részleteiről tárgyalhatott Magyar Levente.
Orosz gáz oroszok nélkül?
A ria.ru információi szerint a keleti energiától függő Magyarországra szeretett volna nyomást gyakorolni Kijev a Barátság leállásának a belengetésével. Állítólag azt akarták elérni, hogy Budapest revideálja a fegyverszállításokkal kapcsolatos álláspontját és és semmikép se gördítsen akadályokat Ukrajna EU és a NATO csatlakozása elé.
Zelenszkij elnök hivatala kategorikusan tagadta ezeket a vádakat.
A keleti szomszédunkban tilos bármilyen tárgyalás vagy együttműködés a Putyin vezette állammal. Ezért, sajtóinformációk szerint a MOL fogja végrehajtani a határátkelőhelyen a felvásárlást. Vagyis nem orosz, hanem hivatalosan magyar olaj fog keresztül folyni Ukrajnán. Kijev ehhez hasonló megoldást választott a Szlovákiának szállított, hivatalosan szintén nem orosz gáz szállításakor.
Budapest kitart
Azonban Budapest láthatóan semmit nem változtatott korábbi álláspontján, Szijjártó Péter tegnapelőtt, a Salzburgi Európa-csúcstalálkozón ismét hangsúlyozta, Magyarország ellenzi az ukrajnai fegyverszállításokat. A külügyminiszter aláhúzta:
Együtt kell dolgozni annak érdekében, hogy Ukrajnában béke legyen, hogy meg tudjuk védeni Európát a tömeges illegális migrációs hullámoktól, illetve hogy visszanyerjük gazdasági versenyképességünket.
A tárcavezető ismét kiemelte, a Moszkvával szembeni szankciók egy öngyilkossággal érnek fel az európai gazdaság számára.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!