Az elsők között érkezett meg az ukrán fővárosba Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke. Több ukrán tömegtájékoztatási eszköz, köztük az RBC-Ukraina is közölte, hogy Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, valamint Pedro Sanchez spanyol kormányfő, továbbá Gitanas Nauseda litván és Edgars Rinkevics lett elnök, valamint Kristen Michal észt miniszterelnök is Kijevbe érkeztek.

A külföldi vezetőkkel Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője találkozott – értesült róla a Meduza.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap jelentette be sajtótájékoztatóján, hogy összesen 13 ország vezetője érkezik Kijevbe a háború harmadik évfordulója alkalmából, további 24-en pedig online vesznek részt a kijevi csúcstalálkozón. Az ukrán elnök elmondása szerint a többi ország vezetőivel Ukrajna stratégiáját, továbbá a biztonsági garanciák formáit tervezik megvitatni.

Az Európai Bizottság elnökének a háború kitörése óta ez már a kilencedik látogatása Kijevben. Ezúttal nem csupán az évforduló apropóján érkezett az ukrán fővárosban, hanem azért is, hogy Donald Trump tárgyalási kezdeményezése hatására ismét összerázza az európai szövetségeseket.

Az Euronews értesülései szerint Ursula von der Leyen várhatóan bemutatja azt a 3,5 milliárd eurós pénzügyi segélycsomagot is, amelynek célja, hogy további likviditást juttasson Ukrajna feszített költségvetésébe, és megkönnyítse az ország számára a haditechnikai eszközök beszerzését. 

A kontinens vezetői az utóbbi napokban feszülten figyelték, ahogy Donald Trump amerikai elnök több évnyi transzatlanti politikát felborítva, béketárgyalásokat próbál kikényszeríteni Oroszországgal, miközben a háború felelősének inkább Ukrajnát nevezte meg. Az európai országok felháborodása ellenére azonban Trump nem enyhített a véleményén.

Európa várja, hogy tárgyalóasztalhoz hívják

Zelenszkij vasárnap azt is nyilatkozta, hogy ha békét és NATO-tagságot jelent országa számára az ő félreállása, akkor hajlandó lemondani.

A csúcstalálkozón Ursula von der Leyen egy átfogó tervet kíván előterjeszteni arra vonatkozóan, hogy az egész blokkban növeljék a fegyvergyártást és a védelmi képességeket, amely szerinte Ukrajna hasznára is válhat azzal, hogy friss fegyvereket juttat az oroszok elleni harcba.

Az azonban erősen kérdéses, hogy a tervezet elegendő-e ahhoz, hogy a Fehér Ház a tárgyalóasztalhoz engedje Európát.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter azonban mindenkit megpróbált nyugtatni azzal, hogy folyamatos tájékoztatást adott az Oroszországgal való kapcsolattartásról, és hangsúlyozta, hogy a történések nem jelentenek hirtelen változást az amerikai külpolitikában.

Azt is kijelentette, hogy „amikor eljön az ideje”, akkor Európát is meghívják a tárgyalásokra.

Tényleg a hideg rázza Trumpot az ukránoktól, vagy csak egy zseniális taktika része?

Az amerikai elnök mintha nagyon pikkelne valamiért Volodimir Zelenszkijre vagy Ukrajnára, vagy éppen mindkettőre. Közepesen sikeres komikusból lett diktátornak nevezi az elnököt, aki szörnyű munkát végez, ráadásul felrója neki, hogy inkább alszik, amikor - gáláns ajánlatnak beállítva - az ásványkincsek felére tenné rá a kezét.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.