Az UPF (Ultra-processed food) fogalmát megalkotó tudós szerint az ultra-feldolgozott élelmiszereket meg kellene adóztatni az egészségre és a halálozásra gyakorolt hatásuk miatt – írja a The Guardian.
Az ultra-feldolgozott élelmiszerek (UPF) szinte világszerte kiszorítják az egészséges táplálkozást, annak ellenére, hogy egyre több bizonyíték van az általuk okozott kockázatokra. Táplálkozástudományi szakemberek szerint csak dohánytermékekhez hasonló figyelmeztetéssel lenne szabad kikerülniük a boltok polcaira.
A São Paulo-i Egyetem professzora, Carlos Monteiro kiemeli, hogy az UPF-ek egyre nagyobb veszélyt jelentenek a gyermekekre és a felnőttekre is.
Az UPF-ek egyre nagyobb arányt képviselnek a globális étrendben, annak ellenére, hogy jelentősen növelik a krónikus betegségek kockázatát
- mondta Monteiro.
Az UPF-ek világszerte az étrend minőségének romlását idézik elő. Ezek az élelmiszerek pedig együttesen az elhízás és más, táplálkozással összefüggő krónikus betegségek, például a cukorbetegség világjárvánnyá erősödését okozzák.
Számos UPF a mindennapi étkezésünk szerves részét képezi. Ide tartozik a gabonapehely, a fehérjeszeletek, a szénsavas üdítők, készételek és a gyorséttermi verzióik.
Az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban az átlagos étrend több mint fele már ultra-feldolgozott élelmiszerekből áll. Különösen igaz ez a fiatalabb, vagy a szegényebb emberek esetében, hiszen náluk akár már az étrend 80 százaléka is ezekből az egészségkárosító élelmiszerekből áll.
Az UPF-ek közvetlen összefüggésbe hozhatóak 32 egészségkárosító jelenséggel, beleértve a szívbetegségeket, a rákot, a 2-es típusú cukorbetegséget, emellett előidézi a mentális egészség és a korai halálozás magasabb kockázatát is.
Monteiro szerint megoldást jelentene, ha az ultra-feldolgozott élelmiszereket reklámozása be lenne tiltva (vagy legalább erősen korlátozva lenne) és hasonlóan a cigarettás dobozokhoz, a csomagolás elején lenne egy figyelmeztetés.
WHO: megtévesztő marketinggel okoznak korai halálozást a nagyhatalmú iparágak
Az Egészségügyi Világszervezet jelentése az egészségkárosító termékek szigorúbb szabályozására szólítja fel a kormányokat.Bővebben--->