A magas költségvetési hiány miatt szerdán fegyelmi lépéseket javasolt Magyarország és hat másik uniós ország ellen az Európai Bizottság , de csak novemberben fogja bejelenteni a csökkentés határidejét.
Az unió végrehajtó szerve hazánk mellett Belgiumot, Franciaországot, Olaszországot, Máltát, Lengyelországot és Szlovákiát jelölte meg – írja a Reuters.
Kapcsolódó
A magas deficit elsősorban a COVID-válságnak és a 2022-es ukrajnai orosz inváziót követő energiaár-krízisnek köszönhető.
Újraindult túlzott deficit
A koronavírus-járvány miatt az EU 2020-tól felfüggesztette, azonban idén – figyelembe véve magas adósságállományt – a Tanács és az EP megreformált formában ismét bevezette a túlzottdeficit-eljárást. Azon tagállamokkal szemben, melyek:
- Adóssága magasabb a bruttó nemzeti össztermékük (GDP) 90 százaléknál, átlagosan évi egy százalékot kell belőle faragniuk
- 60 és 90 százalék között fél százalékot kell visszanyesni
- A GDP-hez képest három százaléknál nagyobb államháztartási hiányt növekedés idején másfélre kellene leszorítani
A bizottság kiemelte figyelmet fordít az unió második legnagyobb gazdasága: Franciaország költségvetési deficitjére. Tavaly a bruttó hazai termék 5,5%-a volt a francia hiány, ami idén várhatóan 5,3 százalékra mérséklődik, jóval meghaladva a GDP 3 százalékában meghatározott uniós hiánykorlátot.
A Bizottság egy hétéves ütemtervet javasol Párizsnak az adósság csökkenő pályára állítására.
Szorult helyzetben az Orbán-kormány
Idén négy hónap alatt túlteljesítette az egész éves hiánycélt a magyar kormány. Az államháztartás központi alrendszerének április végi helyzetéről szóló jelentése 2 597,5 milliárd forintnyi deficitről számolt be, szemben az eredeti: egész évre 2 514,8 milliárddal számoló hiánytervvel.
A Pénzügyminisztérium (PM) szerint a kedvezőtlen külső gazdasági hatásokkal miatt nem tudták tartani a hiánycélt.
Az idénre eredetileg tervezett 2,9 százalékos GDP-arányos deficit 4,5, majd 6,7 százalékra módosult.
A PM még jövőre is 3,7 százalékos hiánnyal számol, csak 2026-ra szorítaná le három százalék alá a GDP-arányos deficitet.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!