Irán sikeresen Föld körüli pályára állított egy műholdat, a földfelszíntől minden eddiginél magasabban – jelentették be szombaton Teheránban. A Káim 100 típusú, háromfokozatú, szuborbitális hordozórakétával felbocsátott, Szoraja nevű műhold 750 kilométeres magasságban állt Föld körüli pályára – idézi az MTI az iráni távközlési minisztert. Isza Zarepur azt nem részletezte, hogy mi lesz a műhold feladata, csak annyit közölt, hogy hasznos terhe 50 kilogramm.
Az IRNA állami hírügynökség szerint a műhold az iráni űrhivatal tulajdona, a felbocsátást a Forradalmi Gárda elitalakulat végezte el saját űrprogramja keretében, amely része az ország civil űrprogramjának. Irán korábban 500 kilométernél magasabb pályára nem állított műholdat – tette hozzá az IRNA.
Az Egyesült Államok egyelőre nem reagált az iráni műholdfelbocsátásra, de korábban többször is figyelmeztette Teheránt, hogy az ilyen jellegű tevékenysége is szembe megy az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatainak, és felszólította, hogy ne tegyen olyan lépéseket, amelyeknek köze volna atomfegyverek, illetve ballisztikus rakéták fejlesztéséhez.
Nyugati vélemények szerint Teherán célja ezzel az új műholddal ballisztikus rakétái találati pontosságának a javítása.
Irán mindig tagadta, hogy volna katonai űr-, rakéta-, vagy nukleáris programja. Amikor műholdat bocsátott fel, akkor azt mindig időjárási, mezőgazdasági vagy olyan megfigyeléssel magyarázta, amely a természeti katasztrófákkal kapcsolatos.
Óránként 51,5 millió forintért kísérletezhet a magyar űrhajóssal a Nemzetközi Űrállomáson
Az űrkutatás óriási üzlet, igaz, még kockázatos, és nincs is szabályozva, de minden befektetett egy dollár hat dollárt profitot termel. Ennek a valóban globális biznisznek a nagyon fontos részese lesz a magyar űrhajós is.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!