November 5-én rendezik az amerikai elnökválasztást, mely során 2024-ben Donald Trump republikánus, valamint Kamala Harris demokrata jelöltekre adhatják le voksukat a lakosok.
A szavazás miatt lázban ég az egész Egyesült Államok, a republikánusok vissza akarják szerezni az irányítást, így mindent elkövetnek, hogy Trumpot másodszor is a Fehér Házba juttassák, a demokraták azonban bíznak új jelöltjükben, Harris támogatottsága ugyanis nem várt magasságokba emelkedett miután „beugrott” a nyugdíjba vonuló Joe Biden helyett.
Kapcsolódó
A merénylettől a bedeszkázott ablakokig
A 2021. január 6-i washingtoni zavargások óta folyamatosan retteg az amerikai társadalom, hogy a politikai agresszió újra eszkalálódik. A Capitóliumban történt erőszakos cselekménysorozat utóhatásait máig hordozzák magukban az emberek, így félnek, hogy idén is borzalomba fullad a választás. Erre utaló jelek már most vannak: október 29-én letartóztattak egy 18 éves férfit Floridában, mert egy parkolóban ácsorogva – Donald Trump zászlóit lengetve – agresszív, fenyegető testtartásban machete-t rántott két nőre, akik Kamala Harrist támogatták. Arizónában október 24-én egy 60 éves férfit letartóztattak két olyan eset kapcsán, amikor a Demokrata Nemzeti Bizottság irodájába lőttek, először csak vaktölténnyel, majd valódi golyókkal. Júliusban pedig az egyik elnökjelöltet, Donald Trumpot majdnem meggyilkolták.
A The Economist beszámolója szerint
az amerikaiak háromnegyede azt mondja, hogy aggódik a választások utáni erőszak miatt.
Washington DC-ben egyes vállalkozások bedeszkázták az ablakokat, néhány nagyobb vállalat csendben készül az esetleges fennakadásokra azáltal, hogy otthoni munkavégzést rendelt el dolgozóinak. Az zavargásokra készülve egyes médiumok még a háborús zónák tudósítóit is átcsoportosították, sőt, vannak olyan sajtóorgánumok, amelyek egyenesen polgárháborús veszélyre figyelmeztetnek.
Nemzeti gárdisták százai állnak készenlétben az amerikai fővárosban, valamint más államokban – így Alabamában, Arizónában, Delaware-ben, Iowában, Illinoisban, Észak-Karolinában és Új-Mexikóban.
Mindkét szavazótábor veszélyes
A helyiek szerint sok múlik azon, hogy milyen eredmény születik. Ha Harris épphogy nyer, akkor a szoros körzetek helyszínein komoly zavargások alakulhatnak ki, épp úgy, mint 2020-ban, amikor csalást kiáltottak. Az amerikai politikai újságírók azzal is számolnak, hogy Kamala Harris egyértelmű győzelme esetén is fenn áll, hogy „a paranoiás személyek által elkövetett erőszakos incidensek eszkalálódhatnak″.
Robert Pape, a Chicagói Egyetem politikai erőszakkal foglalkozó akadémikusa hangsúlyozta, hogy adatai azt sugallják, a politikai megosztottság mindkét oldalán lévő emberek támogatják az erőszakot.
Public Religion Research Institute kutatásából kiderül, hogy
a demokratákkal szemben a republikánusok több mint háromszor nagyobb valószínűséggel hiszik el azt a doktrínát, hogy „az igazi amerikai hazafiaknak erőszakhoz kell folyamodniuk az ország megmentése érdekében”.
Az amerikai rendőrség szerint bár a polgárháború jóslata erősen túlzó, kijelentették, hogy minden rendőrőrs felkészült a zavargásokra, mert egészen biztos, hogy erőszakos cselekmények sorával kell majd szembe nézniük a szerveknek.
Csatatér államok
Kamala Harris és Donald Trump is abban reménykedik, hogy a hét ingadozó állam többségét megnyeri. A választások hajrájában a következő államokra kell nagyon figyelni:
- Pennsylvania,
- Georgia,
- North Carolina,
- Michigan,
- Arizona,
- Wisconsin,
- Nevada.
Az elnökválasztási verseny nagy valószínűséggel ezen a hét államon fog múlni. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint Wisconsin és Michigan Harrisé, Pennsylvania, Georgia, North Carolina, Arizona és Nevada Trumpé. De tudni kell, hogy irgalmatlanul szoros mindegy egyes billegő állam.
Sok múlik a Z-generáción
Kamala Harris és Donald Trump is a Z-generációs szavazóit célozta meg a választások előtti kampány során, akik közül sokan ma fognak először szavazni. A statisztikák szerint
a Z generáció több mint 40 millió szavazót jelent, köztük 8 millió új voksolóval.
A közösségi média nyilvánvalóan óriási befolyással van erre a fiatal generációra, s a jelöltek stábja tudta is, hogy nem lehet félvállról venni a média ezen szegmensét. Nem elég már csak a tv-ben, rádióban, szerepelni, keményen jelen kell lenni például a TikTok-on is, ahol a fiatalok a következő témákkal foglalkoztak leginkább a választások kapcsán:
- klímaváltozás,
- reproduktív igazságosság,
- fegyveres erőszak,
- Joe Biden érthetetlen Izrael-pártisága.
A hírszerzés az oroszokra figyelmeztet
A BBC beszámolója szerint az amerikai hírszerzési egységek arra figyelmeztetnek, hogy „külföldi ellenfelek” – köztük Oroszország – olyan műveleteket hajtanak végre, amelyek „aláássák a közbizalmat az amerikai választások integritásába és komoly megosztottságot generálnak az amerikai társadalomban”.
A Nemzeti Hírszerzés Igazgatói Hivatala (ODNI), az FBI, valamint a Kiberbiztonsági és Infrastruktúra-biztonsági Ügynökség közös közleményében kijelentette, hogy az Oroszországhoz köthető csoportok erőszakra buzdítanak választási tisztviselők ellen, és hamis állításokat ismételnek a választói csalásról.
Az ügynökségek azt állítják, hogy orosz befolyásos szereplők a közelmúltban közzétettek egy cikket, amelyben hamisan azt állítják, hogy a kulcsfontosságú államok tisztviselői szavazóurnák megtömésével akarják meghekkelni a keddi elnökválasztást. Hasonló beavatkozással vádolják Iránt is, azonban Teherán és Moszkva tagadta, hogy megpróbálták volna megzavarni a választást.
A hírességek is oldalt választottak
Minden amerikai elnökválasztás előtt/alatt árgus szemekkel figyeli a társadalom, hogy a hírességek mely jelölt mögé állnak be. Így történt ez idén is, nézzük, kik támogatják Trumpot és Harrist.
A republikánus elnökjelölt maga mellett tudhatja
- Mel Gibsont és James Woods színészeket,
- Brett Favre NFL-legendát,
- Elon Musk tech gurut,
- Jim Caviezel színészt,
- Kanye West és 50 Cent rappereket,
- Dennis Quaide és Rob Schneider színészeket,
- Kid Rock zenészt,
- Hulk Hogan egykori pankrátort,
- John Voight színészt,
- Kim Kardashian televíziós személyiséget
- és Mike Tyson egykori bokszolót.
Meglehetősen erős brigád áll Trump mellett, azonban Kamala Harris sem panaszkodhat.
A demokraták jelöltje mögé olyan hírességek sorakoztak fel, mint
- Anne Hathaway és Jennifer Lawrence színésznők,
- Lady Gaga és Rihanna énekesnők,
- Scarlett Johansson, Robert Downey Jr., Harrison Ford színészek,
- a Grey’s Anatomy gyakorlatilag komplett szereplőgárdája (Ellen Pompeo, Sandra Oh, Jessica Capshaw, Kate Walsh),
- Jennifer Lopez, Taylor Swift és Beyoncé énekesnők,
- LeBron James kosárlabdázó,
- Julia Roberts, Jennifer Aniston és Leonardo DiCaprio színészek,
- Barack és Michelle Obama egykori elnök és First Lady.
A fenti szereplők a közösségi médiában már hetek óta meglehetősen aktívan kampányoltak választottjuk mellett, a következő órákban pedig biztosan magasabb fordulatszámra kapcsolnak.
Bárki győz az Egyesült Államokban, Európa új kihívásokkal szembesülhet
Nem túlzás azt állítani, hogy ma az amerikai elnökválasztásra figyel szinte az egész világ. A republikánus és demokrata jelölt közötti küzdelem kiélezett. A szakértő szerint az európai gazdasági érdekek mindkét fél számára sokadrangúak a belpolitikai prioritásokkal szemben. Bővebben→Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!