A B61-13 elnevezésű új atombombákat az Egyesült Államok nukleáris készletének korszerűsítése érdekében szerzik be, és a B61-es gravitációs bomba új változata lesz, melyet először az 1960-as években, a hidegháború idején gyártottak – írja az Indy100.

A tisztviselők szerint az új bombák hatótávolsága nagyjából megegyezne a B61-7-esekkel, amelyeknek a robbanóerejű körülbelül a 23-szorosa a Hirosimára ledobott atombombáénak.

Alex Wellerstein, a New Jersey-i Stevens Institute of Technology nukleáris technológia szakértője készített egy modellt, amelyben megbecsülte, hogy milyen hatással lenne a nagyvárosokra, ha a B61-7-et ledobnák.

A "Nukemap" négy szinten becsüli meg, hogy a ledobott atombomba milyen károkat okozna. A sárga területen belül lényegében „minden elpárologna”, a második, szürke szinten a legtöbb lakóépület összeomlik, rengeteg a halálos áldozat és a súlyos sérült. A narancssárga területen harmadfokú égési sérüléseket szenvednének az érintettek, melyek hegesedést és rokkantságot okoznak, sőt, akár amputációt is megkövetelnek.

A legutolsó, halvány szürke körön belül várhatóan betörnek az ablakok, és súlyos sérülések keletkeznének.

Mindezek alapján

  • Londonban több mint félmillió halálos áldozatot, és másfél millió sérültet jelentene, ha egy ilyen atombombát ledobnának.
  • Párizsban azonnal összedőlne az Eiffel-torony, a halálos áldozatok száma meghaladná a 2 milliót.
  • Madridban 600 ezren vesztenék az életüket, a repülőtéren is jellemző lenne a harmadfokú égési sérülés.
  • Rómában egy millióan szenvednének sérüléseket, a Vatikánban tömegével halnának meg.

Főhajtás az áldozatok előtt: 78 éve dobták le az atombombát Nagaszakira

Szudzuki Siro szerint az ukrajnai konfliktus miatt nőtt a nukleáris feszültség, de nemcsak Oroszország jelent nukleáris kockázatot.
Bővebben--->