Magyarország továbbra is elkötelezett amellett, hogy megtartsa a bővítési pozícióját az Európai Parlament a választások után is, ennek pedig jelentős hatása van az ukrán csatlakozásról szóló tárgyalásokra.
A Politico azonban úgy tudja, hogy a nemzeti kormányoknak nincs több türelme ahhoz, hogy Várhelyi Olivér vagy bármely más magyar továbbra is hasonlóan fontos szerepet töltsön be. A lap mindezt három meg nem nevezett diplomatára hivatkozva írja.
Az EU-ban ugyanis arra következtetnek, hogy a magyar miniszterelnök konzekvensen Vlagyimir Putyin legnagyobb szövetségese az EU-ban, a blokk vezetői pedig egyre elkeseredettebbek Orbán szankciókkal való késlekedése és a Kijevnek szánt támogatásokkal szembeni ellenállása miatt.
Az Európai Bizottság szerint az új parlament uniós biztosait a kormányoknak és a Bizottság következő elnökének kell megválasztania, a bizottság pedig az általuk meghozott döntést nem fogja megelőzni.
Július elsejétől fél éven át Magyarország tölti be az Unió soros elnökségét, ami annyit jelent, hogy ők fognak rendelkezni a napirend-meghatározási jogkörrel.
A kormány abban reménykedik, hogy a választások után is Várhelyi Olivér marad az európai integráció bővítéséért felelős biztos, aki 2019 óta tölti be a posztot.
Várhelyi az új tagok bevonására irányuló erőfeszítésekért felel, azonban több támadás is érte őt korábban, mert egyes vélemények szerint aláássa az EU-tagjelölt országokkal kapcsolatos politikát, valamint zavart okozott a Georgiával a dél-kaukázusi ország széles körben elítélt külföldi ügynökökről szóló törvény miatti patthelyzetben.
Várhelyi Olivér: Ukrajna jövője az EU-ban van
Az Európai Unió katonai támogatást és humanitárius segítséget nyújt Ukrajnának mindaddig és olyan mértékben, amíg, illetve amilyenre a háborúban álló országnak szüksége van - jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben, az EU-Ukrajna Társulási Tanács nyolcadik ülését követően hétfőn.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább→