Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a tervek szerint szerdán érkezik Dubrovnikba, ahol részt vesz az Ukrajna – Délkelet-Európa csúcstalálkozón. A konferenciát Zelenszkij és Andrej Plenkovics horvát miniszterelnök közösen szervezte, és azon várhatóan számos magas rangú tisztségviselő vesz részt a régió országaiból – számolt be a Horvátország Hangja portál.
A dubrovniki csúcstalálkozó előtt a horvát kormány határozatot terjesztett a parlament elé a horvát fegyveres erők tagjainak az Ukrajnát támogató NATO-tevékenységben való részvételéről.
A javaslat előírja, hogy ezek a tevékenységek nem folyhatnak Ukrajna területén.
Az elmúlt napokban ebben a kérdésben komoly nézeteltérés támadt Zoran Milanovics elnök és Andrej Plenkovics miniszterelnök között. Az elnök kijelentette: nem engedi, hogy horvát katonákat vezényeljenek az Ukrajnát támogató NATO-missziókba. Hangsúlyozta, hogy Horvátországnak nem kell harmadik félként részt vennie az Ukrajna és Oroszország közötti konfliktusban. Eközben a kormányfő ahhoz ragaszkodott, hogy horvát katonákat ne vessenek be Ukrajna területén.
Az elnök rendíthetetlen álláspontja a kérdésben most azt jelenti, hogy a döntés a parlamentben születik meg. Ennek elfogadásához azonban kétharmados többségre lesz szükség.
A parlamentben Marija Selak Raspudics független képviselő és elnökjelölt úgy vélte, a képviselők nem rendelkeznek elegendő információval ahhoz, hogy olyan döntést hozzanak, amely Horvátország érdekeit szolgálná.
Gordan Jandrokovics, az Országgyűlés elnöke pedig arról beszélt, hogy Horvátországnak, mint korábbi agresszió áldozatának, különös érzékenységgel kell lennie a támadás alatt állók iránt.
„Szeretném, ha mindazok, akik bizonytalanok, hogy megtegyék ezt a szimbolikus gesztust, feltennék maguknak a kérdést: mi van, ha holnap szükségünk lenne a szövetség segítségére? Számíthatunk-e a támogatásukra, ha most ezt mi nem tesszük meg?
Számomra nincsenek kétségek. A segítség és a szolidaritás visszatartása nem lehet Horvátország útja."
A NATO-szerződés 5. cikkelye egyébként minden tagállamot arra kötelez, hogy egy tagállam elleni fegyveres támadást mindegyikük elleni támadásnak tekintsen. A jelenlegi állás szerint Ukrajna viszont nem tagja a NATO-szövetségnek.