A szervezet az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében rögzíti, hogy a "pálinka", "törkölypálinka" fogalmát az Európai Unió eredetvédelmi rendelete határozza meg. Eszerint a pálinka olyan gyümölcspárlat, amelyet Magyarországon termett nemes és vadgyümölcsből, szőlő törkölyből, illetve aszú szőlő törkölyből készítettek, és amelynek cefrézését, párlását, érlelését és palackozását is Magyarországon végezték.
A pálinka 2004-ben kapta meg a név kizárólagos - magyar - használatát, azaz közösségi földrajzi árujelző oltalomban részesült. Ez azt jelenti, hogy az Európai Unióban csak a Magyarország területén - az említett alapanyagokból és módon - készített párlatot lehet pálinkának nevezni.
A Pálinka Nemzeti Tanács hangsúlyozza azt is, hogy a Magyarországon előállított, illetve forgalomba hozott pálinkák szigorú élelmiszer-biztonsági előírások alapján, ellenőrzött körülmények között kerülnek előállításra, fogyasztásuk biztonságos.
Csehországban az elmúlt napokban több halálos áldozatot követelt az egyelőre ismeretlen helyszínen előállított, metil-alkohollal szennyezett szeszesital. Bár egyelőre nincs arra vonatkozó információ, hogy Magyarországra is került a Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban haláleseteket is okozó, metil-alkoholt tartalmazó hamisított szeszes italokból, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) fokozott ellenőrzést rendelt el és közzétette a szóban forgó italok címkéit is.